F1.sk F1.sk

Podľa Wolffa oslavy nezohrali žiadnu rolu v "armagedone" Mercedesu
zdroj: TASR/AP

Podľa Wolffa oslavy nezohrali žiadnu rolu v "armagedone" Mercedesu

Špeciálne lakovanie, retro kombinézy, oblečenie zamestnancov tímu, ale aj prítomnosť štábu Netflixu, ktorý dostal pre Veľkú cenu Nemecka plný prístup do garáží a motorhomu Mercedesu. Podľa prvotných vyjadrení Tota Wolffa to vyzeralo tak, že všetky tieto drobnosti vníma ako zbytočné rozptyľovanie, ktoré prispelo k súťažnému víkendu, ktorý sa skončil "armagedonom". Viedenčan však následne svoje tvrdenia ujasnil.

Pre Mercedes je nešťastný aj fakt, že v seriáli Drive to Survive, pre ktorého natáčanie si vyhradili len Veľkú cenu Nemecka, môže tím vyzerať dosť smiešne. "Nie je to trápne, taký je motoršport," ohradil sa Toto Wolff po poznámke, či sa Mercedes necíti trápne. "Niekedy musíte dostať po ušiach a poučiť sa z toho."

"Dni, akým je tento, nás robia lepšími. Musíme porozmýšľať nad tým, čo sa to dnes pokazilo. Ak sa veci takto nakopia, ako napríklad Valtteriho nehoda na konci, tak sa víkend skončí armagedonom, ako tomu bolo teraz," pokračoval mnohonásobný majster sveta z pozície šéfa tímu. "A či už oslavujeme 125 rokov, máme tu prítomných ľudí z vedenia alebo chlapcov z Netflixu, to nehrá žiadnu úlohu. Dnes sme im azda dali viac materiálu, než nazbierajú za akýkoľvek iný víkend. My zajtra musíme skloniť hlavy a poučiť sa."

Zbabraná zastávka Lewisa Hamiltona
TASR/AP

Mercedes mal najskôr preteky pod kontrolou, no postupne ju začal strácať. Na slikoch — ktoré sa Hamiltonovi vo vysielačke aj tak nezdali ako vhodná voľba — si zničil predné krídlo a zostal zaseknutý v boxoch. Po päťsekundovom treste bol odsunutý mimo prvú desiatku, aby ho napokon bodovo aspoň čiastočne zachránili komisári, ktorí potrestali obe Alfy.

"Najskôr sme začali dobre, ale bolo ťažké prijať správne rozhodnutie. Myslím si, že sme boli na hranici toho, či už bolo vhodné zmeniť pneumatiky," zhodnotil Wolff. "Rovnako ako Charles však aj Lewis oprel auto o bariéry. Mal to ťažké sa vrátiť do boxov okolo kužeľa, takže dostal trest. Potom sme spravili zlé rozhodnutie s pneumatikami, gumy ešte neboli pripravené. To sa môže stať, ak máte nehodu hneď na vjazde do boxov, ale v každom prípade sme stratili veľa času so zlou voľbou pneumatík. Musíme sa pokarhať."

Lewis Hamilton za safety carom
TASR/AP

Vďaka trestom pre Alfy Romeo napokon Lewis Hamilton navýšil svoj náskok v šampionáte o ďalšie dva body. Bottas prišiel o obrovskú príležitosť, ktorá sa už tak skoro nemusí zopakovať.

"V šampionáte mohol získať slušný balík bodov a dotiahnuť sa na Lewisa. Či už by to bolo dvanásť, pätnásť alebo osemnásť bodov, bol by to pekný skok. Nič sa však z toho nestalo," podčiarkol Wolff, podľa ktorého sa o osude Valtteri Bottasa rozhodne v auguste. Po takomto výkone jeho vyhliadky na predĺženie zmluvy nie sú až také svetlé.

"Sme v polovici roka a ešte sa dá získať veľa bodov. Dnes mal ale veľkú šancu sa vrátiť do hry. Keď pretekáte vo Formule 1, cítite bolesť takýchto dní. Musíte sa však vrátiť do hry, ak chcete byť víťazmi či šampiónmi. Musíte sa vrátiť ešte silnejší, a to aj po spadnutí na takéto dno. Valtteri v minulosti ukázal, že to dokáže," vyjadril dôveru vo svojho pilota Wolff.

Zarážajúci na celých pretekoch je fakt, že sa chyby dopustil Lewis Hamilton, a to dokonca počas výjazdu bezpečnostného vozidla. Neinformoval Mercedes svojho jazdca o tom, že v poslednom sektore majú ostatní problémy?

"Museli by sme sa spätne pozrieť na rádiovú komunikáciu, či sme ich varovali alebo nie. Bolo to hraničný prípad, či ich zavoláme pre sliky. Hlavne posledný sektor bol veľmi mokrý. Teraz už vieme, že to bolo zlé rozhodnutie, ale po pretekoch je každý múdrejší," dodáva. "Myslím si, že vedeli o tom, že Leclerc je v múre, no nechcel by som teraz hádzať vinu na jedno rozhodnutie alebo na ten incident. Šlo o širšie spektrum rozhodnutí, ktoré boli chybné."

Najnovšie z kategórie: Nemecko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk