F1.sk F1.sk

Vettel to skúsil na Coultharda, hovorí o "malom víťazstve"
zdroj: TASR/AP

Vettel to skúsil na Coultharda, hovorí o "malom víťazstve"

Sebastian Vettel považuje svoje dnešné druhé miesto, ktoré získal po štarte z poslednej priečky, aspoň za "malé víťazstvo", keď už v posledných desiatich pretekoch piloti Ferrari nedokázali zdvihnúť nad hlavu víťaznú trofej.

Pre Vettela sa preteky začali fantasticky, keď hneď v prvej polovici prvého kola predbehol šiestich pilotov, no následne sa trochu zasekol. "S prvým kolom som bol spokojný, ale s úvodom pretekov ani nie. Hovoril som si, že by som mal začať postupovať dopredu, lebo inak mi tie preteky ujdú pomedzi prsty. Na intermediálkach som sa do toho nevedel dostať. Napokon sa mi to podarilo, takže bolo fajn, že dnešné popoludnie bolo také dlhé."

Dôležité však bolo na to príliš netlačiť — práve to ho pripravilo o víťazstvo vlani. "Po tých výjazdoch safety caru a výletoch ostatných mimo trať, som si povedal, že možno je lepšie k tomu pristúpiť ako David Coulthard. V takýchto podmienkach bol rýchly, nepredvádzal síce nič okúzľujúce, ale zrazu sa ocitol vpredu. Väčšinou bol vpredu."

"Dnes to bolo o prežití a o tom zatlačiť v správnej chvíli," pokračoval Vettel. "Keď to začalo schnúť, začal som sa cítiť sebaistejšie. V prvej zákrute malo viacero ľudí problémy, tak som si hovoril, že to tam musím napáliť, lebo som sa tam cítil fajn. Vždy sa mi podarilo nabrať pred DRS dobrú rýchlosť a stiahnuť stratu pred druhou zákrutou, aby som mohol na rovinke predbiehať. Moje manévre boli priamočiare, čo ma tešilo."

"Boli to dlhé preteky, museli sme prijať veľa rozhodnutí. Väčšina z nich bola dobrá, niektoré prišli možno trochu neskoro, ale celkovo som veľmi šťastný," vyhodnotil rodák z neďalekého Heppenheimu, ktorý konečne potešil aj svojich fanúšikov. Oni na oplátku tešili jeho. "Ľudí som naozaj cítil. Keď som prechádzal okolo, skákali, tak som si len vravel, aby som nestratil koncentráciu. Užíval som si to. Boli to dlhé preteky."

Sebastian Vettel so šampanským
TASR/AP

Ani nečudo, po štarte z dvadsiatej priečky a v ťažkých podmienkach sa Vettel na pódiu musel cítiť ako víťaz. "Max skončil prvý, takže to nie je víťazstvo, ale po štarte z posledného miesta a po pretekoch, ktoré sme mali, môžeme byť s týmto návratom veľmi spokojní. Bolo veľmi ľahké stratiť koncentráciu či rozbeh, no my sme sa držali v tempe. Ale áno, máme z toho pocity ako z malého víťazstva."

Neodľahlo mu po minuloročnej chybe, keď teraz uvidel toľkých pilotov mimo trate a v bariérach? Vettel akýkoľvek náznak škodoradosti odmieta, skôr pripomína, že sa taká chyba môže prihodiť každému.

"Nie, ani nie," odpovedal na otázku, či ho smola ostatných predsa len aspoň trochu nezahriala pri srdci. "Odpoveď je nie. Myslím si, že vedia, čo robia a chyby sa pri tom môžu pritrafiť. Podľa mňa by ste na nich nemali byť takí prísni, dnes to bolo veľmi náročné. Všetci sme tu a tam narobili malé chybičky. Niektorí sa dopustili o trochu väčších a na nesprávnych miestach, ale aj to je súčasťou pretekania. Dnes ľudia veľmi rýchlo začnú posudzovať, no ja všetkých tých ľudí nepočúvam. Ako som povedal, v takýchto podmienkach sa stane aj to."

Nemec uzavrel rozhovor slovami: "Som veľmi šťastný hlavne kvôli tímu. Toto je pre nás ťažké obdobie. Veľmi na to tlačíme, robíme aj chyby, nie sme na tom tak, ako by sme chceli, ale veríme si, našim schopnostiam, našej sile. Náš čas príde."

Najnovšie z kategórie: Nemecko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk