F1.sk F1.sk

Tímy sa boja, že budú všetky autá vyzerať rovnako. Podľa Brawna je ich strach zbytočný
zdroj: F1.com

Tímy sa boja, že budú všetky autá vyzerať rovnako. Podľa Brawna je ich strach zbytočný

Napísať technické pravidlá pre monoposty tak, aby ich tímy neobchádzali a aby autá skutočne spĺňali predstavy autorov regulí, je umenie. Tie pre rok 2021 preto podľa Rossa Brawna budú dosť prísne. Tímy by však chceli väčšiu voľnosť a boja sa toho, že inžinieri všetkých stajní dospejú k rovnakým výsledkom, čo bude mať za následok takmer identické monoposty. Brawn označil podobné námietky za nezmyselné.

"Začnime s tým, že sme boli veľmi prísni, pretože ak by sme neboli, nedosiahli by sme naše ciele," ozrejmil počas prezentácie nových pravidiel Ross Brawn. "Dostávame sťažnosti, že všetky autá budú vyzerať rovnako a ďalšie nezmysly. Ako cvičenie preto Pat Symonds zobral všetky aktuálne monoposty, odstránil ich lakovanie a zavesil ich na stenu."

"Autá bez farieb ste nevedeli rozlíšiť. Museli by ste byť riadnym maníkom, aby ste ich správne poprideľovali. Dokonca aj v rámci našej kancelárie sa nám podarilo spoznať len tri! Keď zbadáte súčasné monoposty bez lakovania, nebudete ich poznať," vyhlásil šéf Formuly 1 pre motoršport.

Návrh monopostu pre rok 2021
F1.com

Vzhľad monopostov je jedna vec, no druhou sú peniaze. Ak inžinieri nebudú mať v nejakej oblasti veľa priestoru na manévrovanie, tímy v nej nebudú vynakladať toľko prostriedkov na vývoj.

"Vieme, že aj pri týchto prísnych pravidlách mozgy Formuly 1 prídu s novými riešeniami," pokračuje Brawn, no dodáva, že spomínané nové riešenia už tím nevystrelia ďaleko pred zvyšok štartového poľa, ako tomu bolo na začiatku hybridnej éry. Vtedy v tejto hre uspel Mercedes so svojím motorom.

"Keď tímy prídu o túto relatívnu voľnosť, budú bezpochyby frustrované. Ak však prijmú pohľad, že pravidlá sú pre všetkých rovnaké a ak jeden tím odvedie lepšiu prácu ako všetci ostatní, tak nech nie je od nich o dve sekundy rýchlejší, ale len o dve desatinky, tak to chceme mať v F1," dodal Brawn.

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk