F1.sk F1.sk

Todt chce, aby sa v roku 2021 vrátilo dotankovávanie
zdroj: Scuderia Ferrari

Todt chce, aby sa v roku 2021 vrátilo dotankovávanie

Z bezpečnostných a finančných dôvodov majú tímy od roku 2010 zakázané dotankovávanie. Všetky snahy o prinavrátenie tankovacích hadíc do boxovej uličky odvtedy zlyhali. Teraz sa črtá ďalšia iniciatíva, ktorá by mohla mať väčšiu nádej na úspech; prichádza totiž od samotného prezidenta FIA Jeana Todta.

Za posledných dvadsať rokov autá poriadne pribrali. V zákrutách zaberajú menej miesta, sú pomalšie a menej obratné a piloti to tak majú o čosi ľahšie, ako keby mali krotiť ľahký a nervózny monopost s vysokým výkonom.

"Autá sú asi priťažké," otvoril tému váhy monopostov Jean Todt. "Je to niečo, o čom diskutujeme. Tlačím na vytvorenie analýzy, ktorá by ukázala, čo by znamenalo zavedenie tankovania. Ak znovu zavedieme tankovanie, na štarte pretekov budeme mať ľahšie autá, ktoré budú môcť byť menšie."

Zástancom ľahkých a rýchlych áut je viacero pilotov na čele s Lewisom Hamiltonom, ktorý len nedávno kritizoval váhu súčasnej techniky. Takýto krok by však pre tímy predstavoval ďalšie investície do tankovacích zariadení, mechanikov a logistiky. Tímy preto v roku 2015 v hlasovaní, či od sezóny 2017 neuvidíme návrat tankovania, návrh odmietli.

Todt si však nemyslí, že by to bol pre tímy taký veľký problém. "Niekedy počúvam, že by to bolo pre ne drahé. Úprimne, musím sa pousmiať, keď vidím, aké sú ich motorhomy veľké. Naozaj si nemyslím, že by ich táto suma zruinovala."

Na otázku, aký je jeho osobný názor, Todt dodal: "Mali by sme vrátiť k dotankovávaniu. Budem však rád, ak prebehne dobrá analýza s plusmi a mínusmi."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jean Todt

Pozri viac

Magazín

Pozri viac