F1.sk F1.sk

Hamilton chce pomáhať deťom, pre ktoré je motokárové pretekanie drahé
zdroj: TASR/AP

Hamilton chce pomáhať deťom, pre ktoré je motokárové pretekanie drahé

Lewis Hamilton dlhodobo poukazuje na to, že vo Formule 1 je veľmi nízka diverzita. Tréningy sú neustále drahšie a drahšie, a to aj na najnižšej úrovni. Množstvo talentov sa tak z finančných dôvodov ani ďalej nedostane. Hamilton chce teraz podniknúť kroky, ktoré majú zmeniť tento trend.

"Keď som ja začínal, otec mi povedal, že sme len za prvý rok minuli 20 tisíc libier (22 500 eur, pozn. red.)," vysvetľuje Hamilton. "Pre niekoho, kto pochádza z vidieka vo Veľkej Británii, to bola obrovská suma. Aby ste však dnes mohli pretekať v profesionálnych motokárových sériách, musíte ročne zaplatiť niekoľko stoviek tisíc."

Rodina Lewisa Hamiltona to zvládla, a dnes je z neho päťnásobný majster sveta, pričom už na jeseň môže oslavovať šiesty titul. Na svoje začiatky však nezabúda. Nezabudol na to, ako jeho otec Anthony musel pracovať na viacerých pozíciách naraz, aby mohol financovať kariéru svojho syna. Hoci do pretekania dávali všetko, malého Hamiltona nebrali ľudia vždy vážne, keďže jazdil s lacnejšou výbavou.

"Je tu toľko vecí, na ktorých treba popracovať," konštatuje Hamilton. "Chcem si o tom zistiť viac a vydláždiť cestu nejakým mladým jazdcom, ktorí pochádzajú, napríklad, z rovnakého prostredia ako ja. To znamená, že už v mladom veku začínali s pretekaním na motokárach."

"Chcem prispieť k zmene a väčšej diverzite, pretože tá je teraz minimálna. Skutočne chcem spolupracujúc s FIA podporiť zmenu vo Formule 1. Mnohé z vecí, ktoré teraz presadzujeme, sú pre mladšiu generáciu. Pravidlá meníme pre jazdcov, takže mladí, ktorí prerazia, z nich môžu profitovať. Neviem, prečo tak málo študentov, inžinierov, mechanikov ba dokonca aj mediálnych odborníkov pochádza z iného prostredia. Neviem, či to tak bolo vždy," dodáva rodák zo Stevenage. "Vidím však reálnu šancu byť súčasťou tejto zmeny. O dvadsať rokov sa chcem obzrieť a možno niekoho započuť šepkať, že ja som bol jej súčasťou."

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk