F1.sk F1.sk

Räikkönen o tom, či kedysi bola Formula 1 náročnejšia: Pamäť sa s vami zahráva
zdroj: Alfa Romeo

Räikkönen o tom, či kedysi bola Formula 1 náročnejšia: Pamäť sa s vami zahráva

Je jazdenie vo Formule 1 naozaj také ťažké? Lewis Hamilton si to nemyslí — len nedávno skonštatoval, že by veľmi privítal, keby po pretekoch padal od únavy a vyčerpania. Zatiaľ čo niektorí neskôr Britovi pripomenuli, že piloti sú dnes oveľa lepšie fyzicky pripravovaní ako kedysi a preto sa im preteková záťaž nezdá byť taká veľká, Kimi Räikkönen okrem toho dodáva, že porovnať náročnosť terajšej Formuly 1 s tou pred niekoľkými rokmi je z pohľadu pilota len veľmi ťažké.

"Je to teraz ťažšie alebo ľahšie? To sa nedá povedať," vyhlásil Kimi Räikkönen. "Keď sa začnete zamýšľať nad tým, čo bolo pred desiatimi rokmi, pamäť sa s vami začne zahrávať a vy si už neviete presne spomenúť. Možno to nie je rovnaké. Ak by ste sa ma opýtali pred tými desiatimi rokmi, povedal by som, že je to 'OK', pretože tu ide len o to zvyknúť si."

"Keď sa vrátite zo zimnej prestávky a začnete jazdiť, hneď vidíte, či je to ťažké alebo nie; váš krk má po dvadsiatich kolách dosť a cítite sa strašne. V ďalších testoch tu a tam pociťujete trochu bolesti, no potom si na to zvyknete. Je to ako ktorýkoľvek iný šport — zvyknete si a už vám to nepríde ťažké," zamyslel sa majster sveta z roku 2007.

Lewis Hamilton sa pri svojom hodnotení náročnosti opieral o fakt, že ani mladí piloti, ktorí sa do Formuly 1 dostali z nižších sérií, nemajú so záťažou žiadne väčšie problémy. Faktom však je, že aj v minulosti sa juniori vedeli adaptovať na záťaž v kráľovnej motoršportu.

Napríklad Kimi Räikkönen sa do Formuly 1 dostal ako čerstvý nováčik, ktorý len nedávno skončil s pretekaním na motokárach. Hoci v roku 2001 "v sebe nemal žiadnu silu v porovnaní s tým, ako som na tom teraz", dokázal už v prvých pretekoch zabodovať.

"Prvý Sauber, ktorý som v Mugelle testoval, nemal žiadny posilňovač riadenia," spomína Räikkönen. "V roku 2001 sme ho dostali až na Monze, čiže som zvládol polovicu sezóny bez posilňovača riadenia. Je to len o tom, čo musíte spraviť."

"Nemyslím si, že v iných érach tomu bolo inak. Niektoré preteky sú proste ťažšie ako iné. V tých časoch sme veľa testovali a vďaka tomu ste si lepšie zvykli. Keď však jazdíte, vždy je ťažké byť rýchly a byť na hrane. Niekedy máte pocit, že je to jednoduchšie. Pamätám si, že keď som mal veľmi dobré auto a všetko klapalo úplne dokonale, tak som sa cítil, akoby som nič nerobil," pokračoval rodák z Espoo, ktorý tak nepriamo zacielil aj na Lewisa Hamiltona jazdiaceho v dominantnom Mercedese.

"Vtedy sa vám jazdí ľahko a časy na kolo sú skvelé. Všetko je super a máte pocit, že je to priľahké. Inokedy, keď musíte bojovať, je to bolestivá skúsenosť," dodal Iceman.

Najnovšie z kategórie: Kimi Räikkönen

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk