F1.sk F1.sk

Räikkönen: Odstránil by som všetku tú analýzu dát
zdroj: Pirelli Motorsport

Räikkönen: Odstránil by som všetku tú analýzu dát

Kimi Räikkönen je presvedčený o tom, že ak by bolo k dispozícii menšie množstvo dát, Formula 1 by bola vzrušujúcejšia. Vďaka dátam však inžinieri všetko vyladia k dokonalosti a prínos jazdca nie je natoľko výrazný, ako by mohol byť.

Iceman má za sebou už viac ako 300 veľkých cien a prežil toho veľmi veľa. Začínal v časoch, keď toho počítače zďaleka nerobili toľko, ako dnes. S Alfou Romeo dokončí aktuálnu sezónu a následne absolvuje aj budúcu. Potom pravdepodobne skončí.

"Voľno," odpovedal na otázku týkajúcu sa toho, čo od športu očakáva o pár rokov. Následne to rozšíril o tieto slová: "To, čo sa stane z dlhodobého hľadiska, nie je moja práca."

"Ak tu už nebudem pôsobiť, tak televíziu nebudem zapínať a nebudem si narúšať voľný čas," zasmial sa Räikkönen, ktorého slová s odvolaním sa na rakúsky magazín Motor Profis cituje stránka grandprix.com

"Ale ak sa ma opýtate, čo by som zmenil hneď teraz, tak by toho bolo veľa. Ak by to bolo možné, odstránil by som všetku tú analýzu dát. Ak by sme autá nemohli vylaďovať vďaka toľkým dátam, tak by opäť zohrával rolu pocit jazdca a určité kvality by sa mohli postarať o rozdiel."

"Efjednotka" by si vraj mohla zobrať príklad z NASCAR. "Preteky na ováloch vyzerajú veľmi jednoducho, ale v skutočnosti také ani zďaleka nie sú. Je to taký klasickejší pretekársky šport. Ak si uvedomíte, že nemáte dostatočnú rýchlosť, môžete sa porozprávať s ostatnými, ale napokon z toho musíte vyvodiť svoje vlastné závery."

"Vo Formule 1 vám však dáta povedia všetko, čo treba zmeniť. Ak by ste si nastavenie museli nájsť sami a nezískavali by ste ho len z počítača, bolo by to niečo celkom iné," prízvukoval Kimi Räikkönen.

Najnovšie z kategórie: Kimi Räikkönen

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk