F1.sk F1.sk

Vettel upozorňuje na to, že F1 už nemôže ísť cestou technologického vodcovstva
zdroj: Ferrari

Vettel upozorňuje na to, že F1 už nemôže ísť cestou technologického vodcovstva

Technické pravidlá pre rok 2020 sú napísané na 110 stranách, pričom ďalších 71 strán tvoria športové pravidlá. Je toho viac ako dosť, aj keď pred viacerými desaťročiami bol celý rámec, v ktorom sa tímy mohli pohybovať, popísaný len na pár stranách.

Podľa Sebastiana Vettela sa šport ako taký neuberá správnym smerom, ale nejde len o to, koľko strán majú pravidlá. Tieto veci sú totiž pomerne pochopiteľné, pretože ak by pravidlá neboli vymedzené, stajne by míňali ešte viac peňazí, ako dnes; vyvíjali by všetkými možnými smermi.

Raz sa však bude potrebné zaoberať rôznymi témami. "Čo chceme dosiahnuť? Chceme tu mať mimoriadnu komplexnosť? Chceme mať technológie naďalej na takej úrovni, ktorá je istým spôsobom nedosiahnuteľná, pretože je natoľko pokročilá?" pýtal sa Vettel v rozhovore pre Servus TV.

"Alebo sa skôr začneme otáčať smerom k zábave, smerom k športu a smerom k podstatným veciam?" pokračoval štvornásobný majster sveta Formuly 1, pričom náš šport vraj od týchto vecí čoraz výraznejšie odbočuje.

Vettel neschvaľuje hlavne súčasné hybridné pohonné jednotky, ktoré v sériovej výrobe nenašli uplatnenie a vzhľadom na svoju cenu a komplexnosť ho ani nenájdu. Staršie motory V8, V10 či V12 síce neboli natoľko efektívne, ale fanúšikovia ich mali radi a užívali si ich zvuk. Ich návrat však nehrozí, pretože Formula 1 by potom v tomto segmente nebola lídrom.

"Ale Formula 1 už nie je lídrom v mnohých oblastiach," zakontroval Vettel. "Nemáme ABS, nemáme trakčnú kontrolu, nemáme kontrolu stability. Nič z toho nemáme, pretože jazdec by mal stáť v popredí, aj keď každé moderné - nie, každé normálne - auto tieto veci má."

"Od tohto sme sa odchýlili a lídrom tu nie sme. Keď sa napokon pozrieme na mobilitu ako takú a na to, kam sa uberá, tak v ďalších desaťročiach bude vodič nahradený. Tým pádom by nejaká priekopnícka verzia Formuly 1 prakticky nemusela mať šoféra. Ja si však nemyslím, že by to takto niekoho bavilo," skonštatoval Sebastian Vettel.

Pripravovaná séria Roborace sa usiluje práve o túto cestu, takže tu by už Formula 1 nebola prvá. "Aj preto si myslím, že musíme dospieť do bodu, v ktorom povieme, že sa budeme priznávať k športu a nie k tomu, aby bola Formula 1 vo všetkých smeroch technickým lídrom," dodal pretekár Ferrari.

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk