F1.sk F1.sk

Bleekemolen náhlemu prepadu Mercedesu neverí: Smrdí to manipuláciou
zdroj: TASR/AP

Bleekemolen náhlemu prepadu Mercedesu neverí: Smrdí to manipuláciou

Po Veľkej cene Francúzska sa kritici nudnej Formuly 1 poriadne rozbehli; Mercedes zvíťazil vo všetkých ôsmich veľkých cenách, a keď sa s tým časť tímov pokúsila niečo spraviť a navrhla návrat minuloročnej špecifikácie pneumatík, nepochodila. Obavy z toho, že strieborné šípy ovládnu celú sezónu, začali byť reálne. Mimoriadne atraktívne preteky v Rakúsku však všetko zachránili. Práve tu bývalému holandskému pretekárovi Michaelovi Bleekemolenovi niečo nevonia.

Bleekemolen, ktorý sa v sedemdesiatych rokoch zúčastnil aj na piatich veľkých cenách F1, neverí, že by dominantný tím mohol tak prepadnúť. Podľa neho šlo len o veľmi premyslený ťah zo strany Mercedesu.

"Myslím si, že je trochu zvláštne to, čo sa tu deje," zamýšľa sa Bleekemolen. "Pred dvoma alebo troma rokmi sme okolo Budapešti tiež mali obdobie, keď bol Mercedes neustále vo vedení. Tiež sa hovorilo o tom, že 'ak sa teraz niečo v tomto športe nezmení…' Teraz je to o tom istom."

Rodák z Amsterdamu pripomenul, čo sa stalo na Veľkej cene Maďarska 2015 — ktorej predchádzalo sedem víťazstiev a desať dvojitých pódií Mercedesu: "Nico Rosberg a ani Lewis Hamilton sa v prvej zákrute nebránili. Proste pár ľudí nechali, nech ich predbehnú. Už v minulosti som sa zamýšľal nad tým, či náhodou niekto zhora týmto chlapcom nepovedal, aby zastavili tú šialenosť a pre zmenu trochu spomalili. Možno tu opisujem niečo, čo sa vôbec nestalo, ale myslím si — podľa môjho názoru to smrdí ovplyvňovaním výsledkov."

V motoršporte vraj manipulácia s výsledkami ani nie je taká ťažká. "Je to len o stlačení pár tlačidiel. Samozrejme, že to môže byť ľahké. Stlačia tlačidlo, aby mali menej výkonu — to sa potom jazdí dosť ťažko, keď máte o dvadsať alebo tridsať koní menej."

"Nechcem znevažovať Maxa Verstappena, pretože je veľmi dobrý. Ak by cez víkend boli všetky tie autá vyrovnané, a predpokladajme, že aj boli, tak by ste videli, aký je dobrý," dodal Bleekemolen.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Rakúsko

Pozri viac

Magazín

Pozri viac