F1.sk F1.sk

Palmer: Dajte Verstappenovi top auto a môže byť z neho ďalší "nudný" dominátor
zdroj: TASR/AP

Palmer: Dajte Verstappenovi top auto a môže byť z neho ďalší "nudný" dominátor

Keď príde na otázku, ktorí piloti z mladej generácie majú najbližšie k tomu, aby sa stali majstrami sveta, v odpovediach nesmie chýbať meno Max Verstappen. Mladý Holanďan to potvrdil dychvyrážajúcim výkonom, keď sa z hlbín prvej desiatky dostal až na najvyšší stupienok na bedni. Jolyona Palmera to utvrdilo v tom, že Verstappen môže byť ďalším Schumacherom či Hamiltonom.

"Verstappenova jazda bola ako zo sna," otvára časť analýzy venovanej víťazovi pretekov Jolyon Palmer. "Aj napriek všetkým Leclercovým kvalitám, skutočným jazdcom pretekov bol Verstappen. V piatok narazil do bariéry, kvôli čomu to následne vyzeralo tak, akoby bol zahnaný do kúta. On však zajazdil brilantné kvalifikačné kolo, ktorým si vybojoval tretiu priečku. Z nej sa po Hamiltonovom treste stalo umiestnenie v prvom rade."

"Verstappenova ďalšia a posledná chyba prišla po zhasnutí svetiel. Z druhej priečky sa v prvom kole prepadol až na ôsmu. Vyzeralo to tak, že sa z jeho pretekov, ktoré mohli byť útokom na víťazstvo, stal boj o návrat na pódium. Ale nie. Verstappenove preteky boli liekom, ktorého sa Formula 1 tak dožadovala," pokračuje komentátor britskej BBC.

Tým liekom bola vzrušujúca Verstappenova jazda. "Jeho víťazstvá nikdy nie sú jednoduché. V Rakúsku si presekal cestu cez pole, keď na trati predbehol šesť áut. Bol to výkon, ktorý sa až tak nelíšil od minuloročnej Brazílie, kde spravil niečo podobné — až kým ho netrafila o kolo pomalšia Force India Estebana Ocona. Keď sa Verstappen dostane do takejto nálady, je nezastaviteľný."

Lewis Hamilton, Charles Leclerc, Max Verstappen
Pirelli Motorsport

Rozdiel medzi jeho rýchlosťou a rýchlosťou priemerného jazdca bolo jasne vidieť v rámci tímu. "V úvodnom kole sa prepadol až za svojho kolegu Pierra Gaslyho, ale nakoniec ho s rezervou pár kôl obehol o celé kolo. Gasly v druhom Red Bulle zažíva hrozné časy, no aj tak musel byť ohromený, keď videl, že jeho kolega v záverečnej fáze pretekov bojuje na čele, hoci v prvom kole ho mal ešte vo svojich spätných zrkadlách."

Holanďanov talent je nespochybniteľný, no do Formuly 1 prišiel veľmi mladý s neobrúsenými hranami. Palmer si myslí, že s nadobudnutými skúsenosťami už Verstappenovi nechýba veľa, aby sa stal strojom na víťazenie.

"Verstappen bol často kritizovaný za jeho agresivitu a sklonom k chybám," uvedomuje si Palmer. "Z veľkej časti to bolo zapríčinené spôsobom, akým sa dostal do F1 — a tiež štartom do minulej sezóny, keď sa v každom z prvých šiestich pretekov zaplietol do nejakého incidentu."

"Faktom však je, že už je to viac ako rok od doby, čo spravil nejakú vážnu chybu, ktorá by mala dopad na jeho kvalifikáciu alebo preteky. Kolíziu s Oconom v Brazílii nepovažujem za Verstappenovu chybu, takže by som sa musel vrátiť do vlaňajšieho Monaka — tam v tréningu trafil múr a nemohol sa kvalifikovať," pripomenul bývalý pilot Renaultu. "Verstappen jazdí na špičkovej úrovni už viac ako rok."

Čo mu teda ešte chýba? "Keby Verstappen dostal skutočne top monopost, šla by z neho hrôza. Teraz v Red Bulle je len outsiderom, na ktorého sa radi pozeráme. Dajte mu však top auto a môže sa z neho stať ďalší 'nudný' dominátor, akými boli Hamilton či Michael Schumacher."

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk