F1.sk F1.sk

Seidl nechápe, prečo sa tímy sťažujú na pravidlá, keď ich sami presadzovali
zdroj: TASR/AP

Seidl nechápe, prečo sa tímy sťažujú na pravidlá, keď ich sami presadzovali

Po sérii kontroverzných rozhodnutí komisárov sa vo Formule 1 opäť začalo diskutovať o tom, či sú pravidlá nastavené správne. Podľa niektorých predstaviteľov by sme mali pravidlá zjednodušiť a pilotom dať pri súbojoch voľnejšiu ruku. Andreas Seidl z McLarenu však šéfov tímov a jazdcov schladil, keď pripomenul, že o aktuálne pravidlá sa sami zasadzovali.

Christian Horner sa po pretekoch zaradil medzi tých, ktorí skonštatovali, že šport je možno "príliš preregulovaný", keď vysvitlo, že komisári budú musieť riešiť incident medzi Verstappenom a Leclercom.

"Podľa mňa sa to dosť podobá na tie diskusie o pneumatikách. Aktuálne platné pravidlá sú len výsledkom toho, čo sami šéfovia tímov a jazdci od nich žiadali," pripomína Seidl narážajúc na to, že so zmenou konštrukcie pneumatík ešte vlani tímy súhlasili. "Myslím si preto, že by sme mali tieto pravidlá akceptovať. Musíme veriť, že komisári budú prijímať správne rozhodnutia."

Veľká časť vzrušujúcich manévrov sa dostane na komisársky stôl na prešetrenie. Keď v rozhovore s Mattiom Binottom Martin Brundle poznamenal, že v dnešnej dobe sa neriešia vlastne už len jednoduché "diaľničné" manévre v DRS zóne, Binotto súhlasne prikývol, no skonštatoval, že si na to budeme musieť zvyknúť a počkať si na novú verziu pravidiel, ktorá nebude taká obmedzujúca.

Seidl verí, že reforma plánovaná pre rok 2021 by mohla šport z tohto pohľadu výrazne zatraktívniť, pokiaľ sa do tvorby pravidiel nebudú montovať aj tímy.

"Podľa môjho názoru by pri tvorbe pravidiel, či už technických, športových alebo finančných, mali rozhovory s tímami plniť skôr úlohu konzultácií," zamyslel sa odborník McLarenu. "FIA a Formula 1 by mali mať dostatočne pevnú autoritu na to, aby sa mohli rozhodnúť uberať sa cestou, o ktorej si myslia, že je tá správna."

"Toto je jedinečná príležitosť pre Formulu 1 a FIA. Máme tu veľmi skúsených chlapíkov, ktorí majú aj nedávne skúsenosti s Formulou 1. Myslím si, že pokiaľ ide o ich znalosti, ešte nikdy na tom neboli tak dobre, keď tam teraz sú Ross (Brawn) a (Nikolas) Tombazis. Oni presne vedia, čo treba spraviť, aby sme dosiahli ciele, na ktorých sa všetci zhodujeme. Skutočne podporujeme to, že by mali pokračovať v presadzovaní smeru, ktorý predložili v súčasnej podobe návrhu pravidiel. Sme presvedčení, že to bude dobré pre šport," dodal Seidl.

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk