F1.sk F1.sk

Arnoux 40 rokov po legendárnom súboji: Dnes by sme za to išli do väzenia (VIDEO)
zdroj: TASR/AP

Arnoux 40 rokov po legendárnom súboji: Dnes by sme za to išli do väzenia (VIDEO)

V prvý júlový deň roku 1979, teda presne pred 40 rokmi, sa uskutočnila legendárna Veľká cena Francúzska v Dijone. Fanúšikovia si ju navždy zapamätali vďaka neuveriteľnému súboju Gillesa Villeneuva a Reného Arnouxa.

Nešlo síce o súboj o víťazstvo, pretože to si bez väčších problémov uchmatol Jean-Pierre Jabouille, avšak aj druhá priečka mala svoju váhu. Tri kolá pred koncom bol druhý Villeneuve, potom Arnoux a na konci opäť Villeneuve. Obaja si svoje pozície vymenili hneď niekoľkokrát a párkrát sa dokonca aj dotkli.

Arnoux v rozhovore pre Le Journal de Montreal, na ktorý sa odvoláva stránka grandprix.com, skonštatoval, že dnes by už niečo také nebolo možné. Dnes sú jazdci často trestaní a nemajú povolené využívať ani miesta za bielou čiarou, teda de facto mimo vyznačenej trate.

"Takýto typ pretekárskeho športu už nemá svoje miesto," skonštatoval 70-ročný Arnoux. "Dnes by to už nebolo možné. Za takéto správanie by vás dali do väzenia. Dnes sa jeden druhého čo i len dotknú a už sú vyšetrovaní. Keď sa pozriete na náš súboj, tak my sme sa dotkli sedemkrát. Išli by sme do väzenia."

Arnoux počas svojej kariéry odjazdil 149 veľkých cien a vyhral sedem z nich. Pripomenul, že v tom čase ešte rozhodovali aj kvality jazdca a nešlo len o auto.
"Dnes je z Formuly 1 šampionát výrobcov a nie jazdcov. Radšej už sledujem motocykle, pretože toto je už len biznis Mercedesu a Ferrari. Za mojich čias sme mohli štartovať aj z ôsmeho miesta a aj tak veriť vo víťazstvo. Teraz to tak už nie je," dodal René Arnoux, ktorý tento rozhovor poskytol ešte pred nedeľnou Veľkou cenou Rakúska.

Najnovšie z kategórie: Foto & Video

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk