F1.sk F1.sk

Bottas sa čuduje výkonu motora Ferrari: Na rovinkách na nás všade získajú pol sekundy
zdroj: TASR/AP

Bottas sa čuduje výkonu motora Ferrari: Na rovinkách na nás všade získajú pol sekundy

Ferrari vybojovalo v sobotu na rakúskom Red Bull Ringu pole position a opäť potvrdilo, že na istých typoch okruhov sa Mercedesu aspoň v kvalifikácii dokáže vyrovnať.

Červené autá sú postavené tak, že produkujú o niečo slabší prítlak, ale vďaka tomu sú na rovinkách mimoriadne rýchle. Sčasti tu pritom podľa všetkého ide aj o výkon motora, čo tentoraz potvrdila aj sila Haasu a Alfy Romeo.

Mercedes vyrátal, že Valtteri Bottas na rovinkách stratil šesť desatín sekundy a Lewis Hamilton tri desatiny - ten však ťažil zo vzduchovej clony.

"Ide o počet roviniek, ktoré tu máme," zamýšľal sa Bottas. "Hlavná rovinka i rovinky pred treťou zákrutou a následne pred štvrtou, tie všetky sú slušné. A potom aj po sedmičke je slušný dojazd smerom k posledným dvom zákrutám."

"Ale zdá sa, že či je okruh dlhý alebo krátky, všade na tých rovinkách získajú rovnaké množstvo času. Je to čudné. Na druhej strane ide aj o typy zákrut, pretože v týchto nedokážeme získať také množstvo času k dobru ako inde. Neviem, či Ferrari prinieslo nejaké vylepšenia, ale naďalej platí, že v zákrutách sme stále rýchlejší."

Charles Leclerc po kvalifikácii prezradil, že Ferrari stavilo na iné nastavenie, vďaka ktorému bol v zákrutách o niečo rýchlejší. Výhoda Ferrari bola teda sčasti o motore, ale sčasti asi aj o aerodynamickom zlepšení.

"Som si v zásade istý tým, že do veľkej miery je to o výkone pohonnej jednotky," skonštatoval Bottas. "Je možné, že vďaka svojej aerodynamike sú na tomto okruhu na rovinkách ešte efektívnejší a my naopak máme silnejší prítlak."

"V zákrutách sme rýchlejší, ale podobne, ako v Monaku, aj tu na rovinkách získavajú pol sekundy. A tie rovinky tu nie sú dlhé. Vyzerá to tak, že či sú rovinky dlhé alebo krátke, všade získajú pol sekundy. Podľa mňa je to teda o výkone," dodal Valtteri Bottas.

Podobne to vníma aj šéf Mercedesu Toto Wolff. "Ich motor je jednoznačne najvýkonnejší," uviedol. "O tom nemôžeme pochybovať. Dal im v kvalifikácii výhodu? Áno, dal."

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk