F1.sk F1.sk

Räikkönen očakáva v Rakúsku ďalšiu diskusiu o limitoch trate
zdroj: TASR/AP

Räikkönen očakáva v Rakúsku ďalšiu diskusiu o limitoch trate

Bola to v závere Veľkej ceny Francúzska teda poriadna naháňačka. Vyvrcholila až tým, že Daniel Ricciardo pri svojom manévri na Kimiho Räikkönena porušil pravidlá a trest ho neminul. Red Bull Ring je podobne ako Paul Ricard charakteristický širokými výbehovými zónami, takže sa podobných situácii môžeme dočkať opäť.

„Vždy si to tu užívam. Je to krásne miesto a okruh je zárukou dobrého pretekania,“ povedal pilot Alfy Romeo Kimi Räikkönen. „Od mojej prvej návštevy v roku 2001 sa to tu nezmenilo.“

„Trochu upravená bola prvá zákruta a pribudli výjazdové zóny. Mnoho zmien bolo urobených kvôli MotoGP, čo chápem, keďže to je nebezpečný šport. Keď tam vyjdú na trávnatú časť, tak skončia.“

Čo však betónové výjazdové plochy znamenajú pre Formulu 1, sme mohli vidieť pred týždňom vo Francúzsku. Do najkontroverznejšej situácie víkendu bol zapojený aj sám Kimi. Jeho súper Daniel Ricciardo totiž vo vzájomnom súboji porušil limity trate a Icemana predbehol spôsobom, akým pravidlá nedovoľujú.

Rakúsko malo kvôli výjazdovým zónam a limitom trate problémy niekoľkokrát. Aby zabránili porušovaniu predpisov, ktoré pilotov nútia rešpektovať limity trate, nasadilo riaditeľstvo pretekov do boja ohromné obrubníky. Tie boli tak masívne, že to neraz končilo až zlomeným zavesením.

„Uvidíme. Obvykle je to tá istá debata. Neviem, či to obrubníky zmenili, bude to ten istý príbeh,“ povedal Iceman. Jeho súboj s Danielom Ricciardom vo Francúzsku napokon skončil trestom, ktorý Austrálčana v celkovom hodnotení zosunul za Kimiho.

„Vedel som, že tam niekde sú limity trate, najmä na rovinkách. V zákrutách je to náročnejšie posúdiť, či je to výhoda alebo nie,“ povedal Räikkönen. „Ak chcel ísť napravo, tak mohol, ale z hľadiska pravidiel sa ale niečo muselo udiať. Ak by tam bol múr, nepredbehol by ma tak jednoducho.“

„Pravidlá poznáme všetci, no pri jazde si ich neuvedomujete. Jednoducho urobíme rozhodnutie. Keď ma predbehol pravdepodobne si hovoril ,uvidíme, čo sa stane‘, a niečo sa zjavne muselo udiať,“ povedal Räikkönen.

Najnovšie z kategórie: Kimi Räikkönen

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk