F1.sk F1.sk

Bottas stratil v priebehu kratučkej fázy VSC pomerne dosť času
zdroj: TASR/AP

Bottas stratil v priebehu kratučkej fázy VSC pomerne dosť času

V závere nedeľných pretekov Veľkej ceny Francúzska sa nám o kratučké prerušenie postaral kužeľ ohraničujúci trať. Ten pri svojom prejazde trafil pilot Toro Rosso Alexander Albon. Riaditeľstvo pretekov nariadilo fázu virtuálneho safety caru, ktorý pripravil pilota Mercedesu Valtteriho Bottasa o pomerne dosť času.

Napriek tomu, že maršal odstránil bezpečnostnú hrozbu veľmi rýchlo a fáza VSC trvala len niekoľko krátkych sekúnd, stála Valtteriho až tri sekundy. V čase, keď riaditeľstvo pretekov nariadilo všetkým pilotom spomaliť, strácal Bottas na lídra pretekov Lewisa Hamiltona pätnásť sekúnd, po skončení VSC to bolo už osemnásť, čo je pomerne výrazná strata.

„Stratil som v tejto super rýchlej pasáži VSC trochu času. Najprv musíte prudko spomaliť, aby ste prešli cez delta sektor v povolenom čase, popri tom meníte režimy na motore. Táto fáza však veľmi rýchlo skončila, takže som ich musel meniť znova,“ vysvetlil Bottas.

„Mohol som hneď dupnúť na plyn, keďže som mal pozitívny delta sektor, takže si myslím, že som mohol stratiť cez tri sekundy, čo je viac, než obvykle,“ povedal fínsky pilot. „Hlavným problémom boli pľuzgiere na predných pneumatikách. Pod VSC stratíte teplotu, potom je to komplikované dostať ju späť, keďže na nich už nemáte príliš veľa gumy.“

Manažovanie pneumatík označil Bottas za svoj dnešný najväčší problém. Podpísalo sa to aj na pomerne veľkej časovej strate, ktorú nabral na svojho tímového kolegu. „Teší ma, že ako tím sme získali maximálne body, z tohto uhla pohľadu to bolo dobré. So stratou, ktorú mám na Lewisa však nemôžem byť spokojný. Myslím, že spočiatku, keď boli pneumatiky ešte čerstvé, som nemal problém sa ho udržať. No mojim dnešným problémom bolo zachovať ich v dobrom stave.“

„Uprostred každého stintu mi začali odchádzať. To bol rozdiel medzi mnou a Lewisom. On s nimi dokázal pracovať efektívne, a to je dôvod rozdielu,“ povedal Bottas.

Na konci musel Fín pneumatiky šetriť. To znamenalo, že sa na svojho súpera začal míľovými krokmi doťahovať Charles Leclerc, ktorý podobne ako v Kanade s odľahčeným autom mocne finišoval. V poslednom kole nebol ďaleko od toho, aby Bottasa predbehol.

„Boli sme trochu znepokojení. Chceli sme ísť na istotu, dôjsť do cieľa bez zlyhania predných pneumatík. Musel som si na nich dávať v zákrutách veľký pozor. Strácal som tak čas. Charles sa napokon priblížil rýchlejšie, než sme chceli,“ povedal Bottas.

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk