F1.sk F1.sk

Francúzsku nudu ovládol Hamilton, Mercedes s ďalším double
zdroj: TASR/AP

Veľká cena Francúzska priniesla mimoriadne nudné a fádne dianie. Pretekári Mercedesu optimálne zvládli štarty a uhájili si prvé dve miesta, ktoré si potom bez problémov udržali až do cieľa. Lewis Hamilton bol jednoznačne najrýchlejší a vybojoval 25 bodov.

Druhý pretekár Mercedesu Valtteri Bottas na svojho kolegu nestačil a napokon zaostal až o osemnásť sekúnd. V samom závere sa dokonca dostal pod tlak Charlesa Leclerca z Ferrari, ktorý zďaleka nemal také rýchle auto; možno však vo Fínovom podaní išlo len o šetrenie monopostu a jazdil len to, čo potreboval.

Štvrté miesto si od štartu držal Max Verstappen, piaty skončil Sebastian Vettel. Nemec na začiatku predstihol dvoch pretekárov McLarenu, ale potom si jazdil už len osamotený. Na samom konci to riskol so zastávkou v boxoch a vybojoval najrýchlejšie kolo, ktoré mu vynieslo dodatočný majstrovský bod.

Ako šiesty prešiel cieľom Carlos Sainz z McLarenu. Jeho kolega Lando Norris mohol byť siedmy, ale v samom závere mal hydraulický problém a spomalil. Zaútočilo na neho viacero jazdcov a Daniel Ricciardo, Kimi Räikkönen i Nico Hülkenberg sa dostali pred neho. Komisári to však ešte budú riešiť, pretože Ricciardo získal výhodu výjazdom mimo trate.

Najbližšia veľká cena sa uskutoční už o týždeň 30. júna v Rakúsku.

Výsledky*:

výsledky VC Francúzska 2019
FIA

* - Ricciardo neskôr dostal desať trestných sekúnd a prepadol sa na jedenáste miesto.

Infografika: Aktuálne majstrovské poradie.

VC Francúzska: Pohľad na záver VC Francúzska a to, ako Lando Norris prišiel o tri miesta.

Pohľad na pódiovú radosť Lewisa Hamiltona.

Valtteri Bottas: "Najväčšiu šancu som mal na štarte, ale Lewis ho mal dobrý tiež. Napokon bol dnes rýchlejší. Bol veľmi silný a konzistentný, ale nie je neporaziteľný, len potrebujem tvrdo pracovať."

Daniel Ricciardo bude prešetrovaný! Komisári následne potvrdili, že si posvietia aj na ďalších jazdcov, ktorí sa na konci dostali pred Landa Norrisa.

Hmm, televízny záznam ukázal, že Norris neprišiel o miesta celkom fér. Videli sme aj predbiehanie mimo trate.

1:32,740s - najrýchlejšie kolo pre Sebastiana Vettela.

CIEĽ: 1. Hamilton, 2. Bottas, 3. Leclerc, 4. Verstappen, 5. Vettel.

Lando Norris to neustál a v samom závere pretekov prišiel o tri miesta. Veľká škoda.

Sme v poslednom kole, Leclerc je nalepený na Bottasa... ale stačiť mu to nebude.

Leclerc sa dotiahol na Bottasa, pokúsi sa zaútočiť na druhé miesto?

Norris má obrovské problémy a Ricciardo na neho vyvíja tlak. Udrží si Angličan siedme miesto?

Vettel prišiel dve kolá pred koncom do boxov a pokúsi sa o najrýchlejšie kolo.

Hamilton vedie štyri kolá pred koncom už o šestnásť sekúnd, s prehľadom si ide pre ďalšie víťazstvo.

Lando Norris, ktorý jazdí na siedmom mieste, má hydraulické problémy. Už aj dostal informáciu, že v závere pretekov to bude čoraz ťažšie. Ricciardo je o dve sekundy za ním.

Romain Grosjean dostal informáciu, že má odstúpiť. Isto sa mu uľavilo.

Vettel ide na plán F! To bude plán fastest lap.

Norris dostal od tímu príkaz, nech nepoužíva DRS.

Giovinazzi bol opäť v boxoch a padol až na osemnáste miesto. Pred ním sú dvaja jazdci Haasu.

Norris sa sťažuje na to, že uviazol na ôsmom mieste za kolegom Sainzom. Ten by na to mohol trochu šliapnuť.

Komisári oznámili, že manéver Ricciardo/Grosjean nebudú vyšetrovať.

Hamilton si preteky s prehľadom kontroluje, Bottas stráca 12 a Leclerc 19 sekúnd. Verstappen je o sedem za ním a Vettel o ďalších sedem. Tu sa neudeje absolútne nič.

Šiesty Hülkenberg prichádza do boxov. Štartoval s tvrdými gumami, teraz dostal mediumky. Hmm, Hulk sa na trať vrátil až za Kimim.

Räikkönen bol v boxoch a na šieste miesto tak pustil Hülkenberga, ktorý ešte v boxoch nebol.

Ricciardo dostal informáciu o tom, nech nezabúda piť. Odvetil, že nápoj zjavne nie je pripojený. Nuž v tej horúčave nepoteší...

Albon v 30. kole zaútočil na Giovinazziho a poskočil na šestnáste miesto. Pekný manéver.

Leclerc dostal otázku, či na to vie šliapať viac, ako aktuálne. Jeho odpoveď bola, že môže, ale zničil by si pneumatiky.

Grosjean opäť plače. Tentoraz niečo v súvislosti s Ricciardom.

Hamilton vedie pred Bottasom už o dvanásť sekúnd. A to pravdepodobne nejde naplno.

Vettel je aktuálne o päť sekúnd za Verstappenom, do konca ostáva 26 kôl a má o päť kôl novšie pneumatiky.

Sme v 26. kole, Vettel prišiel do boxov a dostal tvrdé pneumatiky. Verstappen bol od neho v posledných kolách rýchlejší, takže tak potreboval spraviť.

Hamilton prišiel do boxov pre tvrdé gumy, na trať sa vrátil o dve sekundy pred Vettelom. Ten už hlási, že jeho pneumatiky nie sú v poriadku.

Sme v 24. kole a v boxoch sme mali Bottasa, ktorý dostal hardy. Vettel sa tak dostal pred neho na druhú priečku, avšak ešte nebol v boxoch.

Vettel je aktuálne o 15 sekúnd pred Leclercom. Aktuálne to v jeho podaní vyzerá na konečné piate miesto, ale možno sa pokúsi zdolať aspoň Verstappena. To by mohlo vyjsť.

Ferrari povolalo do boxov Leclerca, ktorým pokrývalo útok zo strany Verstappena. Francúz je pred ním o šesť sekúnd. Sme v 22. kole.

Vettel vzápätí dostal informáciu, že na trati má ostať čo najdlhšie. Na Verstappena teda skúsi overcut.

Verstappen bol v boxoch, dostal hardy a na trať sa vrátil na piatom mieste. Zdalo sa, že Red Bull sa nechal vyprovokovať Ferrari, ktoré naznačovalo, že pôjde do boxov.

V devätnástom kole bol v boxoch Norris, v dvadsiatom tam prišiel aj Sainz. McLaren má zastávky za sebou.

Leclerc dostal informáciu o čase 1:35,3, ktorý má byť jeho cieľom. Čudoval sa a pýtal sa na to, či také časy dosahuje Mercedes. Odpoveď inžiniera: "Nie, to sú Sebastianove časy." Vettel je rýchlejší...

Ricciardo to v 19. kole napokon zvládol a pomerne ľahko sa dostal pred Gaslyho! Je pätnásty.

Gaslymu to vyšlo a udržal sa pred Ricciardom, ktorému pokus o undercut nevyšiel! Aktuálne sú na pätnástom a šestnástom mieste.

Gasly prišiel do boxov. Dostal tvrdé gumy a bude zaujímavé sledovať, či sa udrží pred Ricciardom.

Ricciardo sa nedokázal dostať pred Gaslyho a prišiel do boxov, kde dostal hardy. Vzápätí prišiel do boxov aj Magnussen, ktorý takisto dostal tvrdé gumy.

Hamilton dal po svojej sťažnosti pár najrýchlejších kôl v rade a aktuálne vedie o vyše štyri sekundy.

Kvjat a Magnussen zvádzajú pekné boje o pätnáste miesto, Rusovi sa podarilo dostať dopredu. Dána chvíľu predtým predstihol aj Albon.

Gasly sa sťažuje na nedostatočný výkon, resp. hlási "potrebujem viac výkonu" a zozadu už dotiera Ricciardo. Je to boj o ôsme miesto.

Hamilton hlási, že na jeho sedadle je niečo zlomené.

Piaty Vettel je aktuálne až o sedem sekúnd za Verstappenom, nebude ľahké dostať sa vyššie.

Sergio Pérez dostal päť trestných sekúnd. Vyšiel totiž mimo trate a získal výhodu. Stalo sa tak hneď po štarte, keď si skrátil trať a síce zašiel až za kužeľ, no získal pozície k dobru.

Giovinazzi bol v boxoch, miesto softov dostal hardy. Padol na posledné dvadsiate miesto.

Leclerc dostal informáciu, že Ferrari pôjde plánom A. Informovali ho o tom, že Verstappen na neho stráca dve sekundy a tak by to malo ostať.

Hamilton dostal od inžiniera informácie, s ktorými nebol príliš spokojný.

Vettel sa v siedmom kole dostal aj pred Sainza. Nemal to s ním veľmi ťažké, pretože Španiel si asi aj uvedomil, že s Vettelom reálne nebojuje.

Televízna réžia ukazovala záznam štartu a keď prepla naspäť do reálu, Vettel bol už pred Norrisom. Ten mu to okamžite išiel vrátiť a videli sme veľmi pekný súboj. Norrisovi to však nevyšlo.

Verstappen hlási problém na výjazde zo zákrut. Použil slovo "lag", čo by znamenalo problém s včasným nasadzovaním výkonu turba.

Dobrý štart mal Kubica, ktorý je sedemnásty. Za ním sú Grosjean, Russell i Kvjat, aj keď dvaja posledne menovaní mali veľké tresty.

Po štarte bol mimo trate Alex Albon, ktorý sa prepadol na šestnáste miesto.

Sainz hneď v prvom kole útočí na Verstappena a Holanďan má čo robiť. Toto sme v tomto ročníku už videli.

Celkovo ôsmi jazdci z top 10 štartujú s mediumkami, softy majú len Gasly a Giovinazzi. Hardy nasadia Räikkönen, Hülkenberg, Grosjean, Stroll a Kvjat - všetko piloti z druhej desiatky. Zvyšné mená majú mediumky.

Je 15:10 a pretekári vstúpili do zahrievacieho kola.

Lando Norris stratil v prvom kole posledných troch veľkých cien dovedna 19 pozícií! Dnes potrebuje lepší štart.

Držiteľa pole position Lewisa Hamiltona čaká smerom k prvej zákrute 386 metrov. Je to pomerne dlhý úsek, takže po štarte môže prísť k premiešaniu pozícií.

Autá pre drivers' parade.

Avizované stratégie na VC Francúzska podľa Pirelli: 1. medium (22 až 27 kôl) / hard (26 až 31 kôl) 2. soft (14 až 16 kôl) / hard (37 až 39 kôl) 3. soft (5 až 8 kôl) / medium (22 až 27 kôl) / medium (do cieľa). Pirelli dodalo, že vzhľadom na upravený vstup do pitlane sa dve zastávky neočakávajú. Jazdec v boxoch stratí veľké množstvo času.