F1.sk F1.sk

V Haase sobotný výsledok nechápu. Celé je to divné, povedal Steiner
zdroj: Haas

V Haase sobotný výsledok nechápu. Celé je to divné, povedal Steiner

Tím Haas je v doterajšom priebehu sezóny mimoriadne nevyspytateľný. Jeden víkend vyzerajú, že sú najrýchlejší zo „zvyšku sveta“, ďalší je odrazu postup aspoň do Q2 enormný problém. Piloti i šéfovia tímu len krútia hlavou. Bez okolkov priznávajú, že nechápu, čo sa to deje.

„Celý víkend je divný. Keď sa pozriete na jednotlivé fázy, raz je niekto v najlepšej päťke a potom je ten istý človek dole. Je to tak naprieč celým poľom a my tomu nerozumieme,“ povedal šéf tímu Günther Steiner.

„Ak viete, čo sa deje, môžete to napraviť. V tomto momente však nevieme, čo máme naprávať, a teda diskutujeme nad tým, čo robíme zle. Nie je však ľahké na to odpovedať.“

„Nie ste to len vy. Pozrite sa na ostatných, musia byť takisto zmätení, pretože zmeny sú celkom dramatické,“ povedal Steiner.

Jeho piloti v sobotu na okruhu Le Castellet výsledkovo prepadli. Konečné pätnáste (Kevin Magnussen) a sedemnáste (Romain Grosjean, ten sa ale posunie vďaka penalizácii Daniila Kvjata do ôsmeho radu vedľa tímového kolegu) miesto nie sú výsledkom, ktorý zodpovedá ambíciám amerického tímu. Obaja piloti sa pritom zhodujú, že autu skrátka chýba potrebné tempo.

„Balans podľa jazdcov nevyzerá tak zle. Je to o čase na kolo a všeobecnom gripe. Nesťažujú sa na masívnu pretáčavosť alebo nedotáčavosť. Skrátka nie sme rýchli, a to je zvláštne,“ povedal Talian.

Kvalifikačná výkonnosť pritom nebola niečím, čo by Haas od začiatku sezóny trápilo, práve naopak. Soboty boli v podaní Steinera a spol. veľmi silné. Dnes sa to však vyparilo. „Počas víkendu sme toho vyskúšali veľa. Verili sme, že sa nám to v kvalifikácii s vyššou teplotou vzduchu a trate podarí, ale nepodarilo. Uvidíme čo zajtra, v piatok nevyzeralo naše pretekové tempo tak zle, ako v Kanade,“ povedal Steiner.

Z pilotov bol v sobotu úspešnejší Kevin Magnussen. Tomu sa podarilo postúpiť aspoň do druhej časti kvalifikácie, v ktorej však zajazdil najpomalší čas. Jeho tímový kolega Romain Grosjean bol pomalší o takmer pol sekundy. Dôvodom je vraj zadné odpruženie, ktoré je na aute dánskeho pilota nové, kým Francúz používa to staré. Autá pilotov Haasu tak nie sú totožné, na čo Grosjean doplatil.

„Nedostal som ho na svoje domáce preteky,“ povzdychol si Francúz. „Myslím, že to sa postaralo o masívny rozdiel. Auto nie je práve rýchle, ale toto vám to sťaží ešte viac.“

Možno aj to sa podieľalo na chybe, ktorú Grosjean v prvej časti kvalifikácie spravil, vďaka čomu bol jeho sobotný osud spečatený. Svoj finálny pokus po výlete v zákrutách osem a deväť ani nedokončil. Domáci pilot však pochybuje, že by to aj bez tej chyby stačilo na postup.

„Nemal som tempo. Po prvom pokuse som si hovoril, že z auta sa nedá dostať viac. Druhé kolo bolo možno o desatinu rýchlejšie, no potom prišla chyba. V porovnaní s predošlým kolom som urobil všetko rovnako, auto je však veľmi na hrane,“ povedal Grosjean.

Jeho tímový kolega sa zase posťažoval na vietor. Po prvej časti kvalifikácie bol na dvanástom mieste. V druhej časti však už bol pomalší až o tri desatiny. Na Sergia Péreza pred ním tak stratil pomerne výrazne.

„V druhej časti sa zdvihol vietor a podpísal sa na oboch mojich pokusoch v Q2. Urobil som chyby. Vyzerali sme, že sa v porovnaní s ostatnými trápime viac. Nijak to však nevysvetľuje, prečo sme nie sme v kvalifikácii takí konkurencieschopní, ako obvykle,“ povedal Magnussen.

Najnovšie z kategórie: Romain Grosjean

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk