F1.sk F1.sk

Prvý francúzsky tréning pre Mercedes, Ferrari a Red Bull so stratou
zdroj: Mercedes-AMG F1

Prvý francúzsky tréning pre Mercedes, Ferrari a Red Bull so stratou

Prvý z troch francúzskych tréningov ovládli trochu podľa očakávaní piloti tímu Mercedes. Najrýchlejší čas dosiahol líder šampionátu Lewis Hamilton. Jeho tímový kolega Valtteri Bottas bol tesne za ním. Konkurenti zatiaľ zaostávajú.

Trať bola od úvodu veľmi špinavá, autá začali vo väčšom počte vychádzať na trať až z kraja druhej polhodiny. Usilovné bolo najmä Ferrari, ktoré do Francúzska priviezlo nové predné krídlo. Scuderia skúšala priame porovnanie novej a starej špecifikácie, obom pilotom vymenili počas tréningu krídla hneď niekoľkokrát. Zdalo sa, akoby aktuálne druhý tím pohára konštruktérov experimentoval aj s novou podlahou. Tieto skutočnosti spôsobili, že sa obaja piloti poradím postupne zosunuli až takmer na chvost poradia.

Na trať sa vrátili až v závere, Charles Leclerc so starým krídlom zajazdil tretí najrýchlejší čas so stratou 373 tisícin sekundy na Mercedesy. V prvých dvoch sektoroch pritom bol Mercedesu vyrovnaným súperom. Podľa očakávaní, veľká strata prišla až v tom treťom. Sebastian Vettel to na konci znovu skúšal s novým krídlom, no bol až o sekundu pomalší, než Hamilton. Obe Ferrari rozdelili jazdci Red Bullu. Max Verstappen i Pierre Gasly sa počas svojich jázd nevyhli hodinám.

Mimoriadne silné vyzerali oba McLareny, ktoré obsadii siedme a ôsme miesto. Priebežne tak držia post najrýchlejších zo „zvyšku sveta“. Program Veľkej ceny Francúzska bude pokračovať o 15:00 druhým voľným tréningom.

V prvom tréningu prekročili povolenú šesťdesiatku v boxoch Nico Hülkenberg (68,4) a jeho kolega z Renaultu Daniel Ricciardo (63,8). Dostali za to pokuty vo výške 900, respektíve 400 eur.

Vettel to s vymeneným krídlom skúšal. Kolo však bolo pomalé a na konci pokusu sa vrátil do boxov. Svoje piate miesto tak nevylepší.

Red Bully nám akosi veľa vychádzajú mimo trať. Pred pár minútami sa roztočil Max Verstappen, teraz sa to "podarilo" aj Pierre Gaslymu, ktorý takmer trafil múr.

Sebastian opäť vymieňa krídlo. Prichádza ďalšie priame porovnanie?

Nové komponenty zdá sa zatiaľ nefungujú, Vettel je v druhom pokuse o sekundu za Hamiltonom, sedem desatín za Leclercom.

Sebastian to na rozdiel od Leclerca skúša s novým krídlom a opäť sa sťažoval, že "je niečo zle v prednej časti". Výsledný čas je veľmi pomalý, podporený aj chybou v Sebastianovom kole.

Najrýchlejší čas je aktuálne 1:32:738, takže sme za pár minút zrýchlili o viac ako sekundu.

Charles Leclerc sa zaradil na tretie miesto za oba Mercedesy. V prvom a druhom sektore vyzerá Ferrari silné, no v treťom stratil Charles až tri alebo štyri desatiny.

Ferrari po rôznych skúškach podlahy a predného krídla padlo na 15. a 16. miesto. Teraz sa vracajú na trať zrejme skúsiť nejaké kvalifikačné časy.

Lewis Hamilton prekonal Landa Norrisa, chvíľu po ňom zajazdil najrýchlejší prvý a druhý sektor a Valtteri Bottas a sme pod časom 1:34s.

Lando Norris vystrelil do čela, 1:34.110s.

Najrýchlejší čas práve zajazdil domáci Pierre Gasly. 1:34.271. Trať nám zrýchľuje, mimoriadne kvalitnú výkonnosť ukazujú McLareny.

Po 45 minútach je na trati pokoj. Najrýchlejší je Valtteri Bottas s časom 1:34.5. Desatinu za ním je Max Verstappen a tri desatiny Lewis Hamilton.

Na špinavej trati mnohí jazdci kĺžu a vychádzajú mimo trať. Výnimkami nie sú ani Pierre Gasly a Valtteri Bottas.

Na pneumatiky sa sťažuje aj Max Verstappen.

"Je to ako grilovačka," hlásil Nico Hülkenberg tímu.

Obom Renaultom sa zvláštnym spôsobom dymí z kokpitu. Ešte nevieme čo sa deje.

Sebastian Vettel sa sťažuje na prehrievajúce pneumatiky.

O prvé hodiny a prvý výjazd mimo trať sa nám postaral Daniil Kvjat.

Na trati obe autá Williamsu. Nicholas Latifi sa už sťažuje na nejaký problém.

Trať si "osaháva" aj Nicholas Latifi.

Ferrari opäť vymenili krídlo. Skúšajú priame porovnanie predných krídel.

Charles Leclerc sa sťažuje na pneumatiky. Pravú prednú zničil na špinavej trati za pár kôl.

Centrom pozornosti je nové predné krídlo Ferrari. Charles Leclerc by však mal mať nasadený starý model.

Pridávajú sa Lando Norris a Antonio Giovinazzi.

Prvým mužom na trati je domáci Romain Grosjean.

Nicholas Latifi dnes opäť v akcii. Nahradí Georga Russella.

Infografika: Poveternostné podmienky na začiatku prvého tréningu.

Najnovšie z kategórie: FRANCÚZSKO

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk