F1.sk F1.sk

Sainz sa obáva straty domácej veľkej ceny: Je to politika a peniaze
zdroj: Twitter/McLaren

Sainz sa obáva straty domácej veľkej ceny: Je to politika a peniaze

Nič ešte nie je definitívne, no mnohí považujú koniec Veľkej ceny Španielska v kalendári Formuly 1 za hotovú vec. To by znamenalo, že pilot McLarenu Carlos Sainz by prišiel o svoje domáce podujatie, ktoré pritom požíva v kruhoch F1 rešpekt, keďže kráľovná motoršportu sa do Barcelony vracala mnoho a mnoho rokov.

Španielsko bolo súčasťou kalendára už od absolútnych začiatkov tohto športu. Na Pyrenejskom polostrove sa pretekalo v rámci F1 už od 50-tych rokov. Od roku 1991 až dodnes bola jej dejiskom Barcelona a okruh Catalunya. Tá však dnes visí nad priepasťou. Ešte počas tohtoročnej veľkej ceny pritom boli organizátori pokojní, že si zmluvu pre rok 2020 zaistia.

Minulý mesiac však prišlo vyjadrenie, že podujatie potrebuje urgentne finančnú pomoc od španielskej vlády. Situácia je stále v štádiu riešenia. Konkrétnu podobu kalendára sa dozvieme až niekedy v októbri, no už teraz je viac ako pravdepodobné, že Barcelona svoje podujatie stratí.

„Áno mám obavy, pretože sa mi nepáči, že prídem o moju domácu veľkú cenu,“ povedal Sainz, ktorého cituje Autosport. „Myslím, že to je veľká strata, nielen pre španielsky ľud, ale aj pre Formulu 1.“

„Barcelona bola súčasťou kalendára mnoho rokov. Je to skvelá trať a skvelé podujatie, ktoré si každý užíva. Považujem ju za klasickú veľkú cenu, ako SIlverstone alebo Spa. Je to veľká strata. Nezávisí to však odo mňa. Závisí to od politiky a peňazí, čo sa mňa netýka,“ uzavrel Sainz.

Pre budúci rok sú v kalendári ešte asi dve voľné miesta. Zmluvu pritom nemá aj Silverstone, Hockenheim, Monza a Mexiko. Nakoľko máme nové podujatia v Zandvoorte a Hanoji, predpokladá sa, že nahradia dve vyššie uvedené lokality, ktoré sú stále bez zmluvy.

Najnovšie z kategórie: Španielsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk