F1.sk F1.sk

McLaren chcel "omnoho nižší" rozpočtový strop
zdroj: Twitter/McLaren

McLaren chcel "omnoho nižší" rozpočtový strop

Od roku 2021 by mal vo Formule 1 platiť rozpočtový strop stanovený na 175 miliónov dolárov ročne. Ide o základnú sumu, do ktorej sa však nezapočítavajú napríklad marketingové výdavky a mnoho ďalších položiek. Stajne toho teda reálne minú omnoho viac.

V McLarene s tým nevládne prílišná spokojnosť, čo v rozhovore pre RaceFans potvrdil šéf tohto tímu Andreas Seidl. Podľa neho by mal byť rozpočtový strop na omnoho nižšej úrovni - len tak by to bolo udržateľné pre väčšinu tímov F1. Takto to v zásade nikomu nepomôže; tri veľké tímy sa možno o niečo obmedzia, ale malé a stredne veľké zoskupenia budú míňať minimálne toľko, ako dnes.

"V prvom rade chcem povedať, že s FIA a Formulou 1 sme sa dohodli na jednej veci: nebudeme hovoriť o žiadnych detailoch toho, čo bolo odsúhlasené," povedal Seidl. "Je teda na nich, aby hovorili o číslach a podobne."

Nemec však potvrdil, že nie je príliš spokojný: "Celkovo by sme radšej uprednostnili omnoho nižšie číslo. Ciele, ktoré boli stanovené od začiatku, boli o tom, aby sme vytvorili udržateľný šport a biznis. Pre väčšinu tímov by teda toto číslo muselo byť omnoho nižšie, ale počkajme si, čo z toho napokon vzíde."

Vyzerá to tak, že definitívne pravidlá by mali byť odsúhlasené pravdepodobne až v októbri a ako sme si zvykli, za tú dobu sa môže mnoho vecí zmeniť. Ak by však platil dnešný stav, v roku 2020 by bol rozpočtový strop zavedený na skúšku (bez hrozieb trestov) a o rok neskôr by bol už tvrdo kontrolovaný.

Najnovšie z kategórie: Andreas Seidl

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk