F1.sk F1.sk

Abiteboula neteší úroveň rozpočtového stropu, Renault bude míňať viac ako dnes
zdroj: Renault Sport

Abiteboula neteší úroveň rozpočtového stropu, Renault bude míňať viac ako dnes

Len nedávno sme sa dozvedeli o tom, že rozpočtový strop bude od roku 2021 nastavený na 175 miliónov dolárov ročne. V konečnom dôsledku je to veľké víťazstvo top tímov, ktoré napokon budú môcť míňať takmer toľko, ako v súčasnosti.

Do tejto sumy sa totiž nebudú zahŕňať marketingové výdavky, cestovné výdavky jazdcov a ich najlepších kamarátov, platy troch najlepšie zarábajúcich zamestnancov tímu, avšak aj mnoho ďalších vecí ako rôzne finančné náklady, dane, administratívne poplatky, poplatky za právne služby, lety, hotely počas víkendov a testov, náklady na vývoj pohonných jednotiek, na validovanie palív a mazív, ale ani mnoho ďalších položiek.

Z uvedeného je zrejmé, že celkové náklady tímov sa vyšplhajú do horibilných výšok a 175 miliónov dolárov na vývoj auta a základnú prevádzku tímu musí bohato stačiť. V Renaulte sú zo všetkého sklamaní a tvrdia, že budú musieť míňať viac peňazí, ako doposiaľ. Inak sa na najlepších určite nedotiahnu.

"Sme značne pod týmto číslom a pre nás to v žiadnom prípade nie je príležitosť na šetrenie," skonštatoval šéf Renaultu Cyril Abiteboul pre Motorsport.com. "Aktuálne uvažujeme o tom, čo spravíme: či máme zmraziť súčasnú úroveň výdavkov, pretože by mohla byť dostatočne vysoká na nadobudnutie konkurencieschopnosti, alebo ju budeme musieť zvýšiť."

"Asi ju budeme musieť zvýšiť, pretože úroveň rozpočtového stropu je vyššia, ako sme očakávali. Značne vyššia. Toto však bude o rozhovoroch, ktoré povedieme spolu s našimi majiteľmi. Ja toto rozhodnutie totiž spraviť nemôžem."

Francúz si myslí, že takýto vysoký rozpočtový strop top tímy príliš nerozhodí a naďalej by mali mať náskok. "Ale mali by ste sa to opýtať ich, pretože mne tu chýbajú informácie o ich aktuálnych výdavkoch. Počúvam rôzne čísla týkajúce sa toho, na akej úrovni fungujú. Ak strop 175 miliónov znamená, že budú musieť ročne ušetriť desať miliónov, tak pre vás i pre mňa je to veľa peňazí, no pre takéto spoločnosti, ktoré sú z ekonomického hľadiska totálne neefektívne, sa to nepostará o žiadny rozdiel."

"Občas však hovoria, že budú musieť ušetriť 40, 50 alebo 60 miliónov, čo by už bol rozdiel. Hlavná otázka teda stojí tak, akým šokom toto všetko bude pre ich organizácie. A to ja úprimne povedané neviem," dodal Cyril Abiteboul.

Najnovšie z kategórie: Cyril Abiteboul

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk