F1.sk F1.sk

Helmut Marko avizuje hroziace "majstrovstvá účtovníkov"
zdroj: Red Bull Racing

Helmut Marko avizuje hroziace "majstrovstvá účtovníkov"

Formula 1 nedávno oznámila, že od roku 2021 uvedie do platnosti rozpočtový strop. Ten bude stanovený na 175 miliónov dolárov ročne, čo je viac, ako si mnoho tímov predstavovalo.

Náklady jednotlivých stajní však budú ešte omnoho vyššie, pretože do stropu sa nezahŕňajú napríklad platy jazdcov, top zamestnancov stajní, marketingové výdavky a dokonca ani náklady na motory. V konečnom dôsledku teda bude možné minúť veľmi veľa peňazí a sotva sa niečo ušetrí.

Stajne stredu poľa chceli strop na úrovni maximálne 150 miliónov, veľkým by vyhovovalo 200 až 250 miliónov. Napokon ide o určitý kompromis, ale zdá sa, že vôbec nie ideálny.

"Na to, aby sme nákladový problém detailne prediskutovali, sme potrebovali dobrý rok," povedal výkonný riaditeľ F1 Chase Carey pre Servus TV. "Myslím si, že nami navrhnutá štruktúra sa osvedčí. Tento šport je komplikovaný a potrebujeme pravidlá, ktoré budú spoľahlivo dodržiavané."

Rok 2020 by mal byť podľa Careyho o testovaní a o procese učenia. "Nerobíme si žiadne ilúzie," skonštatoval Američan. "Potrebujeme však aspoň nejaký štartovací bod. Šport chceme zmeniť tak, aby sme boli svedkami lepšej súťaže."

Helmut Marko z Red Bullu je však skepticky naladený: "V najhoršom prípade tu budeme mať majstrovstvá účtovníkov, v ktorých budete po dvoch mesiacoch diskvalifikovaní, lebo ste sa nedržali nákladov."

Red Bull Racing bude musieť okresať počet svojich zamestnancov. "Budeme sa musieť zbaviť niekoľkých ľudí, pre ktorých už hľadáme iné polia pôsobnosti: napríklad vývoj hyperáut," dodal Marko.

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk