F1.sk F1.sk

Nájde Veľká cena Brazílie nový domov?
zdroj: Pirelli Motorsport

Nájde Veľká cena Brazílie nový domov?

Interlagos je pre fanúšikov Formuly 1 už klasickou veľkou cenou. Toto miesto má ohromnú históriu a patrí k najpopulárnejším podujatiam v kalendári. Brazílski zákonodarcovia však majú zdá sa inú víziu.

Tento týždeň sa brazílsky prezident Jair Bolsonaro vyjadril, že v roku 2020 sa Veľká cena Brazílie bude konať na novej multifunkčnej trati v Rio de Janeiro. Jeho plán je pritom veľmi ambiciózny a aj preto je reálnosť zrealizovania už teraz prudko spochybňovaná. Stavba novej trate začne už čoskoro a v pláne je dokončiť ju ešte pred koncom roka.

„Vedenie F1 sa rozhodlo zanechať podujatie v Sao Paulo. To je však nepraktické, z dôvodu financovania podujatia miestnou vládou a dlhmi, ktoré má,“ povedal Bolsonaro, ktorého cituje Pitpass.com.

„Nová trať bude vybudovaná za šesť alebo sedem mesiacov. Pribudnú hotely a šesť alebo sedemtisíc pracovných príležitostí, prospeje to aj brazílskej ekonomike,“ povedal.

Je tu však niekoľko otázok. Bude trať postavená naozaj za sedem mesiacov? Veď takéto projekty obvykle vyžadujú omnoho viac času, najmä v krajinách, ktoré sužuje korupcia, teda aj v Brazílii. Trať pritom príde krajinu na dvesto miliónov dolárov. A to nehovoríme o poplatku pre Liberty Media za organizáciu podujatia. Je preto skutočne tak rentabilná, ako o nej Bolsonaro hovorí? Okrem toho, oblasť Ria, v ktorej plánuje vláda stavať je preslávená vysokou kriminalitou.

A ako sa zdá, Interalgosu sa nechcú vzdať ani samotní jazdci. „Je to pre mňa šok,“ povedal Sebastian Vettel. „Interlagos je skvelé miesto s úžasnou históriou, takže by to bola škoda. Som veľký fanúšik takýchto tradičných záležitostí.“

„Myslím si to isté,“ pridal sa k Vettelovi Valtteri Bottas. „Je to miesto s úžasnou históriou, ktoré už videlo množstvo pretekov.“

Vzdať sa nemieni ani magistrát Sao Paula a budúci mesiac pricestuje do Brazílie aj Chase Carey, ktorý bude o budúcnosti Veľkej ceny Brazílie diskutovať priamo na mieste.

Najnovšie z kategórie: Brazília

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk