F1.sk F1.sk

Grosjean: Motokára vás unaví viac ako Formula 1
zdroj: Haas

Grosjean: Motokára vás unaví viac ako Formula 1

V poslednom období sa nám otvorila na verejnosti široká diskusia o tom, ako Formulu 1 vylepšiť. Samozrejme sa tak deje najmä z dôvodu rokovaní o nových pravidlách. Romain Grosjean ale navrhol niečo, čím sa od ostatných nápadov trochu odlíšil. Navrhuje vrátiť možnosť dotankovať palivo.

Na nekonečnú diskusiu o pneumatikách sa rozhodol nenadviazať, keď mu Autosport položil otázku týkajúcu sa vyjadrenia Lewisa Hamiltona. Ten povedal, že jeho túžba po tom, aby auto bolo fyzicky náročnejšie na riadenie sa naplnila. Novinári sa preto švajčiarskeho rodáka opýtali, či tento postoj zdieľa.

„Minulý týždeň som bol s priateľmi na motokárach. Tie mali objem 125 centimetrov kubických a bol som viac unavený, než počas pretekov Formuly 1,“ povedal Grosjean. „Prečo? Pretože na to celý čas tlačíte, nejdete na žiadnu bezpečnosť. A čo viac, vo Formule 1 neustále manažujeme pneumatiky.“

„V Barcelone to bolo akoby ste pilotovali na úrovni 40 alebo 50 percent vašej kapacity. A to nie je náročné. Únavné to je je len v kvalifikácii, keby ste na to takto tlačili počas nedele, boli by ste totálne vyčerpaný,“ povedal Grosjean, ktorý do poslednej časti svojho vyjadrenia pridal populárny vulgarizmus, ktorý tu parafrázovať nebudeme.

Toto Wolff napríklad ako formu sťaženia pretekania navrhuje odstránenie posilňovača riadenia, čo je podľa Romaina zlý nápad. Jeho ideou je vrátiť možnosť auto behom zastávky v boxoch dotankovať.

„Na posilňovač sme už boli opýtaní mnohokrát. Ak by ste ho odstránili, nemohli by sme ani otočiť volantom. Čo potrebujeme je auto, s ktorým na to môžete tlačiť. Vráťte nám možnosť dotankovať a potom auto nebude o sto kíl ťažšie na štarte. Tridsať kilogramov na každý stint a tak môžeme ísť o niekoľko sekúnd na kolo rýchlejšie. Potom budeme omnoho viac vyčerpaní,“ povedal Grosjean.

Priznal, že sám nemá žiadne kúzelné riešenie, ako zbaviť Formulu 1 tých najväčších problémov. Zdôraznil však, že diskusia musí byť vedená v prvom rade s pilotmi.

„Vieme, že v mnohých oblastiach existuje priestor na zlepšovanie. Ak nič nezmeníme my, samo sa to nezmení. Možno rozprávam kraviny a chýba mi kompletný vzorec. Keď poviem, že by sme mali urobiť toto, možno aj zabudnem povedať nejakú negatívnu stránku toho nápadu. Minimálne však dávam návrhy. Môžu byť úplne nesprávne, ale snažím sa,“ dodal so svojou typickou gráciou Grosjean.

Najnovšie z kategórie: Romain Grosjean

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk