F1.sk F1.sk

Vandoorne v Le Mans ohromil: Chcem sa sem vrátiť a pokúsiť sa vyhrať
zdroj: SMP Racing twitter

Vandoorne v Le Mans ohromil: Chcem sa sem vrátiť a pokúsiť sa vyhrať

Po odchode z Formuly 1 to nebola pre belgického pilota Stoffela Vandoorna ľahká situácia. Povesť pretekárskeho supertalentu nenaplnil a vo veku 26 rokov sa musel poobzerať po alternatívnej budúcnosti.

Siahol po ňom Mercedes, ktorý chcel dvojnásobného šampióna GP2 zaradiť do svojho pretekárskeho programu. Zaistil mu miesto v sesterskom tíme HWA Racelab vo Formule E. Tam si však zvykal len veľmi pomaly. Prenasledovali ho časté vypadnutia, a tak je dve podujatia pred koncom až na pätnástom mieste celkového hodnotenia. Zaznamenal však niekoľko čiastkových úspechov, napríklad pole position v Hongkongu či tretie miesto v Ríme.

Na jar prišla ponuka zo série vytrvalostných pretekov. Stoffel neváhal a pripojil sa k ruskému SMP Racing. Tradičné okruhové preteky mu zdá sa sedia omnoho viac, než uzučké uličky pretekov „éčka“. Už pri svojej premiére v Spa zaznamenal s kolegami Michailom Alešinom a Vitalijom Petrovom tretie miesto.

Do Le Mans prišli konkurenti mocnej Toyoty bojovať prakticky len o tretie miesto. Jediné, čo by japonský celok mohlo ohroziť bola vážna porucha, a to sa nestalo. SMP tak bolo so švajčiarskym Rebellionom hlavným favoritom na titul najlepšieho zo „zvyšku sveta“. A keďže „Rebeli“ mali počas 24-hodinovky niekoľko problémov a druhá posádka SMP musela odstúpiť, z tretieho miesta sa tešilo trio Vandoorne – Alešin – Petrov. Belgický pretekár pritom nebol vôbec len do počtu, podľa mnohých bol práve on najvýkonnejším článkom trojzáprahu. Jeho pretekové tempo bolo veľmi kvalitné. Na jazdca, ktorý v Le Mans nikdy nepretekal je to veľmi slušná vizitka.

„Táto prvá skúsenosť bola skrátka fantastická. Medzi nami a Rebellionmi to bolo veľmi napínavé. Myslím, že v niektorých okamihoch boli o trochu rýchlejší. My sme si však dokázali vyjazdiť náskok, keď sme to najviac potrebovali,“ povedal Vandoorne pre GPUpdate.net.

„Našim hlavným cieľom bolo vyhnúť sa problémom a nerobiť chyby. Myslím, že sa nám to podarilo. Boli to veľmi náročné preteky, mali sme však dobré tempo a niekoľko pekných súbojov na trati.“

„Som veľmi šťastný z mojej prvej účasti v Le Mans. Chcem poďakovať Romanovi Rotenbergovi a SMP, že som sa konečne mohol zúčastniť tohto šampionátu. A tiež inžinierom, Vitalijovi a Michailovi, že ma v tíme pekne prijali,“ povedal Vandoorne, ktorého ambície dnešným tretím miestom zďaleka nekončia. „Chcem sa sem vrátiť a pokúsiť sa vyhrať,“ dodal.

Najnovšie z kategórie: Stoffel Vandoorne

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk