F1.sk F1.sk

O Ezpeletovi básni aj Sainz: MotoGP dal niečo, čo potrebujeme aj tu
zdroj: Twitter/McLaren

O Ezpeletovi básni aj Sainz: MotoGP dal niečo, čo potrebujeme aj tu

Mohla by sa Formula 1 inšpirovať u svojej sestry MotoGP a zaviesť reštrikcie v prospech súkromných a v neprospech továrenských tímov? Carlos Sainz verí, že niečo také by bolo aj v prospech Ferrari a Mercedesu. Ako príklad uvádza aj Marca Marqueza a Hondu v Moto GP.

Podľa Sainza je nespravodlivé, ako sú súčasné výsledky závislé od kvality auta. Napríklad počas testov v Barcelone bol junior Nikita Mazepin len o asi štvrť sekundy pomalší, než pár dní pred ním Valtteri Bottas v kvalifikácii. O kvalitách odchádzajúcich pilotov svedčia aj ich výsledky v šampionátoch, do ktorých nastúpili po svojom odchode z Formuly 1.

„Vidíte odchádzajúcich pilotov, ako Marcus Ericsson, ktorí okamžite majú skvelé tempo a vyhrávajú preteky alebo aspoň stoja na pódiu,“ povedal Sainz pre Motorsport Week. „Potom sa pozriete na seba vo Formule 1 ako ste uviaznutí na siedmom mieste. To je niečo, čo vás vo vašej piatej sezóne v F1 začne nudiť. Premýšľate o Pérezovi, Hülkenbergovi, ktorí odjazdili obrovské množstvo pretekov. Je to niečo neudržateľné.“

„Toto potrebuje okamžitú zmenu, potrebuje tento trend zmeniť. Nie je to niečo, na čo budú jazdci v strede poľa čakať večnosť, aby finišovali len na siedmom mieste. Potrebujeme to riešiť a dúfam, že sa tak stane v roku 2021,“ povedal Sainz.

Španiel pritom tvrdí, že Formula 1 by sa mala poučiť z iných sérii, napríklad z MotoGP. Zásluhy v tejto oblasti sa pripisujú Sainzovmu krajanovi Carmelovi Ezpeletovi, o ktorom v súvislosti s prácou vo Formule 1 hovoril aj Helmut Marko.

„Poznám Carmela Ezpeletu veľmi dobre, bavil som sa s ním mnohokrát o tom, čo spravil, aby reagoval na továrne značky a zmenil pravidlá,“ povedal Sainz. „Hlavným poučením je to, že najprv boli ohľadne týchto zmien všetci skeptickí, no teraz sú veľmi spokojní, pretože spolu bojuje viac ľudí, než kedykoľvek predtým. Dokonca aj Marc Marquez a Honda sú šťastní.“

„Je to skvelý príklad toho, čo by som chcel vidieť vo Formule 1, no tu je to samozrejme o inom. Dúfam však, že v budúcnosti to bude viac záležať od pilota, než od stroja,“ uzavrel Sainz.

Najnovšie z kategórie: Carlos Sainz ml.

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk