F1.sk F1.sk

Za jazdy v piatkových tréningoch sa budú udeľovať licenčné body
zdroj: TASR/AP

Za jazdy v piatkových tréningoch sa budú udeľovať licenčné body

Aby ste mohli jazdiť vo Formule 1, potrebujete získať za v troch rokoch po sebe aspoň 40 bodov na zisk tzv. super licencie. Tie môžete získať v rozličných juniorských, vytrvalostných a iných sériách a dokonca aj motokárach.

Zoznam sérii, ktoré vám umožnia získať body stanovuje FIA. Samozrejme, počet bodov sa líši od šampionátu i od umiestnenia, ktoré v ňom získate. Napríklad za titul v F2 a IndyCar máte potrebných 40 bodov, za tituly v F3, Formule E či sérii vytrvalostných pretekov 30. A tak podobne. Tieto body majú „trvanlivosť“ tri roky a potom ich platnosť vyprší.

Od roku 2020 sa budú body udeľovať aj za účasť v piatkových voľných tréningoch. Naposledy sme takto v kokpite Williamsu mohli vidieť lídra Formuly 2 Nicholasa Latifiho. Na účasť v piatkových jazdách pritom nepotrebujete 40, ale stačí 25 bodov.

Jazdec, ktorý takto v piatkových jazdách absolvuje aspoň sto kilometrov, dostane na svoju licenciu extra bod, a to za každý takto absolvovaný tréning. Ak by takéto pravidlo existovalo napríklad vlani, možno by Dan Ticktum získal požadovaný počet 40 bodov a mohol sa uchádzať o sedačku v Toro Rosso. Takto potom musel neúspešne naháňať posledné bodíky v rôznych zámorských sériách.

Sám Latifi napríklad v minulom roku absolvoval až päť voľných tréningov, čo by znamenalo päť extra bodov, ktoré v konečnom dôsledku môžu pilotom veľmi pomôcť. Platí však obmedzenie, že v priebehu troch sezón môžu piloti takto dostať maximálne desať bodov.

Superlicenčné body budú môcť tiež získať dievčatá, ktoré pretekajú v novovzniknutej ženskej sérii Formula W. Tá sa od budúcej sezóny pripojí k Euroformula Open. FIA však zatiaľ nezverejnila, koľko bodov bude za jednotlivé umiestnenia udeľovať.

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk