F1.sk F1.sk

Szafnauer: Potrebujeme finančnú, nie technologickú rovnosť
zdroj: TASR/AP

Szafnauer: Potrebujeme finančnú, nie technologickú rovnosť

Šéf tímu Racing Point Otmar Szafnauer sa domnieva, že prílišné vyrovnávanie pravidiel ohľadne podvozkov či aerodynamiky pripraví Formulu 1 o jej vlastnú DNA. Podľa jeho názoru sa cieľ, ktorým je vyrovnanie štartového poľa najlepšie dosiahne prostredníctvom rozpočtových obmedzení.

Rumunský rodák tvrdí, že Formula 1 si musí byť istá, že zabezpečí všetkým tímom rovnaký podiel na prize money, než aby sa pokúšala zaviesť normované podvozky. Tie majú napríklad juniorské série, ktoré skrátka nemajú tú „špeciálnu DNA“, ako Formula 1. Technický vývoj, kde si každý vyrába svoj vlastný a jedinečný podvozok, je nezameniteľnou súčasťou tejto série.

„Neviem, kde to z hľadiska technických a športových pravidiel skončí, no nemôžeme dovoliť, aby Formula 1 stratila svoju špeciálnu DNA. Musíme si na to dať naozaj pozor,“ povedal Szafnauer, ktorého slová cituje RaceFans.

„Máme F2, kde autá nepodliehajú vývoju, môžete povedať, že je to skvelé pretekanie, no viete čo? Keby neboli našou sprievodnou sériou, koľko ľudí by sa na to asi pozeralo? Alebo na Formulu 3. Skúste to nechať ako samostatnú sériu bez toho, aby nasledovala Formulu 1 a potom uvidíte, koľko ľudí sa na ňu pôjde pozrieť. Je jasné, že sú to skvelé preteky, kde autá sú rovnaké, no my musíme byť opatrní,“ povedal Szafnauer.

Podľa jeho slov je tak riešením finančná, nie technologická rovnosť. „Myslím, že dôležitou vecou je spravodlivé rozdelenie financií, ktoré pomôže tímom zo stredu poľa použiť viac peňazí na vlastnú výkonnosť. To je hlavný dôvod, prečo sa nám traja najlepší vzďaľujú. Rozpočtový strop 175 miliónov bude mať vplyv na tých, ktorí aktuálne operujú nad ním, nie však na nás, my budeme rozhodne pod ním. Aj tých 175 však pomôže poľu sa znovu vyrovnať.“

Najnovšie z kategórie: Otmar Szafnauer

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk