F1.sk F1.sk

Chcete sa nám vyrovnať? Tak nemeňte zakaždým pravidlá, odkazuje Wolff
zdroj: Red Bull Content Pool

Chcete sa nám vyrovnať? Tak nemeňte zakaždým pravidlá, odkazuje Wolff

Oficiálne zverejnenie pravidiel pre rok 2021 bolo odložené na október. Avšak už teraz sa v zákulisí šušká, že Mercedes a tak celkom ani Ferrari nebudú chcieť žiadne razantné zmeny. Šéf aktuálne dominujúceho tímu tento týždeň povedal, že najjednoduchší spôsob, ako sa na jeho partiu dotiahnuť je nechať pravidlá dlhodobo stabilné.

Podobnú myšlienku vyslovil aj pilot tímu Red Bull Max Verstappen, ktorý tiež dodal, že kompetentní by sa mali zaujímať hlavne o to, aby bolo prenasledovanie áut omnoho jednoduchšie, než je tomu dnes. To aj za cenu celkového spomalenia monopostov o jednu alebo dve sekundy na kolo.

Podľa Wolffa nás minulosť učí, že zmeny pravidiel skôr rozdiely v poli prehĺbili, než by ich zmenšili. „V minulosti to bola bežná reakcia ako zastaviť dominujúci tím. Pretože prirodzene veríte, že vďaka zmenám sa slabší môžu ľahšie dotiahnuť.“

„Ja si však myslím, že platí pravý opak. Ak necháte pravidlá rovnaké, čo sa zdá nelogické, možno sa výkonnosť obráti,“ povedal Wolff, ktorého slová cituje portál RaceFans.

Pre príklad nemusí chodiť ďaleko do minulosti. Pravidlá pre pohonné jednotky sú od počiatku hybridnej éry stále rovnaké a dnes máme v tomto ohľade pole pomerne vyrovnané. To isté by časom platilo aj pre oblasť podvozka.

„Myslím, že ak by sme pravidlá pre stavbu šasi ponechali rovnaké, tímy sa k sebe postupne priblížia.“ Sám teda nechápe, prečo volajú tímy po zmenách, veď z nedávnej minulosti dobre vieme, že radikálne zmeny rozdiely skôr prehĺbili, že by pole vyrovnali.

„Rovnako ako vtedy, aj teraz sa pokúšajú znovu hodiť kockou a veria, že ukáže na nich,“ povedal Wolff. „Pozrite sa na rozdiel medzi rokmi 2018 a 2019, žiadne vyrovnanie síl sa nekonalo. Tímy vpredu dokázali náskok ešte zväčšiť. Teraz sme sa vrátili a chceme túto chybu znovu a znovu zopakovať.“

Rakúšan pritom nijak nepopiera, že pre Mercedes by bolo náročné v rokovaniach nechrániť svoje vlastné záujmy. „Z našej pozície to je náročné znieť dôveryhodne. Ľudia si myslia, že chceme pravidlá ponechať, aby sme si udržali výhodu. Opak je však pravdou, ponechajte pravidlá a výkonnostné rozdiely sa znížia,“ dodal Wolff.

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk