F1.sk F1.sk

Osobnosti motoršportu sa postavili na stranu Vettela, trestať sa nemalo
zdroj: TASR/AP

Osobnosti motoršportu sa postavili na stranu Vettela, trestať sa nemalo

Formula 1 opäť raz vzbudila obrovské emócie a ukázala, ako veľmi dokáže poltiť. Sebastian Vettel spravil približne v dvoch tretinách Veľkej ceny Kanady pod tlakom Lewisa Hamiltona chybu a vtedy to prišlo...

Nemec vyšiel na trávu a pri návrate na trať Hamiltona obmedzil. Jeho pohľad je jasný: pneumatiky mal špinavé a bol rád, že to vôbec ustál a nevrazil do múra. Jasný je však aj pohľad Hamiltona: musel pribrzdiť a vyhnúť sa nehode. 

Postoj dvoch protipólov museli napokon rozriešiť až komisári, ktorí Vettela potrestali piatimi trestnými sekundami. Prišiel tak o víťazstvo. Z pohľadu dnešnej Formuly 1 to nebolo nič prekvapujúce, pretože sa trestá všetko možné. V minulosti by však pri niečom takomto trest určite nehrozil.

Prinášame vám niekoľko reakcií osobností zo sveta motoršportu:

Mario Andretti, majster sveta z roku 1978: "Myslím si, že úlohou komisárov je penalizovať nápadne nebezpečné ťahy a nie takéto chyby, ktoré sú dôsledkom tvrdého pretekania. To, čo sa stalo na VC Kanady, nie je na tejto úrovni nášho úžasného športu akceptovateľné."

Mark Webber, bývalý pretekár a Vettelov kolega z Red Bullu: "Súťažil niektorý z komisárov niekedy na čelných priečkach F1? Preteky som nepozeral, ale teraz som videl ten 'incident'. Psycho-trest."

Casey Stoner, dvojnásobný šampión MotoGP: "Formula 1, tak toto je najhoršie rozhodnutie, aké ste kedy spravili. V takýchto chvíľach nám v F1 chýba Charlie Whiting."

Jimmie Johnson, americká pretekárska legenda, sedemnásobný šampión NASCAR: "Som rád, že my v NASCAR nemáme komisárov."

Alex Wurz, bývalý pretekár F1 a dvojnásobný víťaz 24-hodinovky v Le Mans: "Moje pozorovanie týkajúce sa Vettelovho návratu na trať: jeho prilba sa v záujme pohľadu do zrkadla pohla až po korigovaní riadenia! To, že vyšiel tak ďaleko, je len o zákonoch fyziky. Nuž a to, že Lewis tam potom nemal priestor, tak také sú mestské okruhy. Čo sa stalo s heslom 'nechajme ich pretekať?' Bola to len skica? Áno! Trest? Podľa mňa nie."

Nigel Mansell, majster sveta F1 z roku 1992: "Absurdný päťsekundový trest, Seb mal čo robiť, aby nevrazil do múra. NA TRÁVE NEMÁTE ŽIADNY GRIP! Bolo to veľmi, veľmi trápne. Preteky ma kvôli tomu nebavili. Dvaja šampióni jazdili brilantne, ale skončilo to nesprávnym výsledkom."

Allan McNish, bývalý pretekár F1 a trojnásobný víťaz 24-hodinovky v Le Mans: "Nie som si istý tým, čo mohol Vettel pri návrate na trať spraviť inak. Pri danom rozbehu musel skončiť tam, kde skončil... tvrdé rozhodnutie."

Giedo van der Garde, bývalý pretekár: "Bolo to poriadne tesné. Vettel to dobre zavrel, z môjho pohľadu je to pretekársky šport. Bez trestu. Koniec správy."

Max Chilton, bývalý pretekár: "Pre F1 je to nepríjemné. Viem to vnímať z oboch strán. FIA sa držala pravidiel, podľa ktorých sa na trať nemôžete vracať tak, že vstúpite priamo do pretekárskej stopy. Pre šport je to však zlé rozhodnutie. Všetci jazdci vedia, že Vettel na to nemohol šliapnuť a bezpečne sa vrátiť len na vnútornej strane."

Damon Hill, majster sveta z roku 1996: "Môj osobný pohľad je taký, že mohol nechať viac miesta, ale takto sme kvôli trestu prišli o skvelé posledné kolá."

Jason Plato, legenda BTCC: "Strašné, jednoducho strašné rozhodnutie komisárov F1. Veľmi sa mi páčilo, ako Seb potom vymenil tie tabuľky."

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk