F1.sk F1.sk

Hamilton odolal tlaku Verstappena, vyhral napriek nedobrej stratégii
zdroj: TASR/AP

Hamilton odolal tlaku Verstappena, vyhral napriek nedobrej stratégii

Veľká cena Monaka priniesla strategické zaváhanie Mercedesu, ktorý Lewisovi Hamiltonovi nedal dobré pneumatiky. Angličan bol preto počas celých pretekov pomalý, ale s vypätím všetkých síl sa ubránil a zvíťazil.

Krátko po štarte sme boli svedkami výjazdu safety caru a viacerí jazdci to využili na zastávku v boxoch. Hamilton dostal stredne tvrdé gumy, jeho ostatní traja hlavní súperi tvrdé. 

Onedlho na to si to začal dobre uvedomovať a celé podujatie musel jazdiť tak, aby to s gumami dokázal dotiahnuť do cieľa. Napokon to napriek veľkému tlaku zo strany Maxa Verstappena zvládol. Najťažšie to bolo dve kolá pred koncom, keď ho jeho súper dokonca ťukol.

Verstappen v konečnom dôsledku na pódium nevystúpil, pretože za nebezpečné prepustenie z boxov dostal päťsekundový trest. Ten ho napokon odsunul až za Sebastiana Vettela i Valtteriho Bottasa. 

Z piatej priečky sa teší Pierre Gasly, ktorý zaznamenal aj najrýchlejšie kolo. Parádne šieste miesto vybojoval Carlos Sainz z McLarenu, za ktorým prešli cieľom Daniil Kvjat a Alex Albon z Toro Rosso.

Deviate miesto obsadil Daniel Ricciardo, ktorý bol krátko po štarte ešte piaty, ale skoré prezutie (pod safety carom) mu nepomohlo. Prepadol sa za ostatných jazdcov a stratil za nimi veľké množstvo času. Dva body sú nakoniec slabou náplasťou. Poslednú bodovanú pozíciu obsadil Romain Grosjean z Haasu, ktorý cieľom síce prešiel ako deviaty, avšak doplatil na päťsekundový trest.

V úvode pretekov sa o akciu staral Charles Leclerc. Pretekár Ferrari sa tvrdo predieral z posledných priečok, ale napokon na to doplatil defektom. Keď sa s ním vracal do boxov, výrazne si poškodil auto a po chvíli musel odstúpiť. Agresivita sa mu nevyplatila.

Najbližšia veľká cena sa uskutoční 10. júna v Kanade.

Výsledky*:

výsledky VC Monaka 2019
F1.com

* - Magnussen dostal za skrátenie šikany päťsekundový trest, prepadol sa na štrnáste miesto.

Kevin Magnussen dostal za skrátenie šikany päťsekundový trest. Z dvanásteho miesta sa prepadol na štrnáste.

Komisári rozhodli, že Verstappena za útok na Hamiltona a kolíziu nepotrestajú.

CIEĽ: Hamilton vyhráva Veľkú cenu Monaka pre rok 2019! Druhý prešiel cieľom Max Verstappen, ktorého však čaká päťsekundový trest - na druhú priečku tak poskočí Sebastian Vettel, tretí bude Valtteri Bottas.

Komisári budú prešetrovať súboj Hamilton/Verstappen.

Verstappen dostal do vysielačky pochvalu za snahu o pokus.

Grosjean pri výjazde z boxov porušil pravidlá a prekrižoval čiaru. Dostal za to päť trestných sekúnd.

1:14,279s - opäť najrýchlejšie kolo pre Gaslyho. Vyzerá to tak, že dostane dodatočný bod.

Sme v 72. kole a opäť to nevyzerá na žiadny útok. Chvíľku mal Verstappen rýchlosť, ale aktuálne opäť nič.

Sme v 70. kole a už sme videli Verstappenov pokus o útok, stalo sa tak pri Fairmonte. Holanďan je odrazu rýchlejší, motorový režim zatiaľ pomáha.

Verstappen dostal informáciu o tom, že až do konca môže využívať režim č. 7, teda najsilnejší motorový režim. Hamilton však dostal rovnakú informáciu.

1:14,567s - najrýchlejšie kolo pre Pierra Gaslyho.

1:15,163s - najrýchlejšie kolo pre Bottasa. Fín najskôr úmyselne spomalil, aby potom odjazdil špičkové kolo.

Gasly prišiel v 63. kole do boxov. Dostal k dispozícii voľnú zastávku v boxoch, takže asi bude útočiť na najrýchlejšie kolo.

Hamiltonovi sa prihovoril hlavný stratég James Vowles. Len ho povzbudil, že mu všetci veria a isto to zvládne až do konca.

Lewis Hamilton sa zasa sťažuje: "Neviem čo ste si mysleli, keď ste mi dávali tieto pneumatiky..."

Kvjat mal na výjazde z tunela pred šikanou poriadny problém. Sainz tam predbiehal Kubicu a takmer do nich vrazil.

Piaty Gasly stráca len 16 sekúnd a ak by Hamilton išiel do boxov, na trať by sa vrátil až za ním.

Sme v 52. kole a Hamilton sa opakovane sťažuje na pneumatiky. Zvládne to do cieľa? Ostáva ešte 26 kôl.

Grosjeanove softy majú už 48 kôl a je rýchlejší ako lídri! Hamilton všetkých brzdí.

Bottas mal problém s predstihnutím Strolla, akosi sa s ním nepochopil a stratil hneď niekoľko sekúnd.

TREST: Stroll dostal 5 trestných sekúnd.

Pérez pred chvíľou útočil na Magnussena, ktorý si skrátil šikanu. a Mexičan sa na neho posťažoval.

Sme v 47. kole a Hamilton sa zasa sťažuje na pneumatiky. Räikkönen medzitým prichádza do boxov.

Ricciardo to napokon skorou zastávkou v boxoch zbabral. Celé preteky trčí za ostatnými jazdcami, aktuálne za pomalým Räikkönenom - Kimi ešte nebol v boxoch.

Hamilton sa zasa sťažoval na pneumatiky. Inžinier mu odpovedal, že Grosjean s mäkšími odjazdil už 39 kôl a naďalej je to OK.

Piaty Albon prišiel do boxov a na trať sa vrátil na deviatej priečke. Veľmi pekný výkon. A ani nestráca veľmi veľa, keďže líder Hamilton ide veľmi pomaly.

Hamilton už dostal informáciu, že určite ešte bude musieť prísť do boxov. Inžinier ho upokojil správou o tom, že ani Verstappenove gumy nevyzerajú najlepšie.

V ruchových mikrofónoch sme zasa počuli "njaaaau, njaaaau". Síce len na malú chvíľu, ale predsa.

1:15,891s - najrýchlejšie kolo pre Carlos Sainza, pričom Lewis Hamilton dal aktuálne len 1:17,4.

Piaty Kvjat dosiahol čas 1:16,2s, pričom líder Hamilton je omnoho pomalší a všetkých brzdí. Rus následne zašiel do boxov.

Sme v 32. kole a Hamilton oznámil, že predné gumy má už hotové.

Sainz hlási, že začína trochu pršať. Zatiaľ to však príliš nevidíme.

Do boxov prišiel piaty Pierre Gasly, ktorý sa tak prepadol na deviate miesto. Na rozdiel od ostatných pretekárov na prezutie nevyužil výjazd safety caru. Zdá sa však, že spravil dobre, lebo Ricciardo, ktorý bol pôvodne piaty, je až trinásty - o štyri miesta za Gaslym.

TREST: Antonio Giovinazzi dostal za roztočenie Roberta Kubicu 10 trestných sekúnd.

Hamilton dostal informáciu, že približne o 5 minút by mohlo slabo popršať.

TREST: Max Verstappen dostal päťsekundový trest!

Hamilton má obuté mediumky (traja jazdci za ním majú hardy) a pýta sa inžiniera, či to dobre prerátali. Nemyslí si, že to takto zvládne do cieľa.

Leclerc v osemnástom kole prichádza do boxov a odstupuje.

Leclerc sa sťažuje na to, že auto je veľmi ťažko ovládateľné. Reálne tu hrozí odstúpenie. Práve bol v boxoch a dostal mäkké pneumatiky - možno veril, že to pomôže, ale nepomohlo.

Komisári budú prešetrovať Verstappena. Vyzerá to na nebezpečné prepustenie z boxov.

Zápcha v Rascasse! Giovinazzi ťukol Kubicu, ktorý ostal skrížený cez trať. Chvíľu trvalo, kým to vycúval a mohol pokračovať.

REŠTART: Na poradí sa po reštarte nič nezmenilo, pokračujeme v poradí Hamilton, Verstappen, Vettel, Bottas. Piaty je aktuálne Gasly, ktorý nebol v boxoch, šiesty Sainz, siedmy Kvjat, ôsmy Albon, deviaty Grosjean a desiaty Norris. Títo jazdci neboli v boxoch.

Leclerc sa medzitým vrátil do kola lídrov a zaradil sa na posledné miesto. Predbiehanie je tu však takmer nemožné.

SAFETY CAR IN THIS LAP. Sme v štrnástom kole.

Bottas je opäť v boxoch! Na trati prešiel cez nejakú nečistotu a pravdepodobne si poškodil pneumatiku. Padol však len o jedno miesto a je štvrtý.

Verstappen mal lepšiu zastávku ako Bottas a na trať sa vrátil na druhom mieste! Teda vrátil sa po boku svojho súpera, hrozilo tu nebezpečné prepustenie z boxov.

Hamilton prišiel do boxov ako prvý a Bottas za ním všetkých ostatných brzdil - išlo mu o to, aby si vytvoril dostatočný odstup a Mercedes stihol prezuť oboch pretekárov naraz.

SAFETY CAR! Leclercovi odletel poriadny kus podlahy.

Leclerc sa polovicu kola vracal s defektom, poriadne si poodieral podlahu a prepadol sa na posledné miesto. Dokonca už stráca viac ako kolo. Uff!

Leclerc to vzápätí skúsil aj na Hülkenberga a už to nedopadlo tak dobre. Stratil kontrolu nad autom a Grosjean sa opäť dostal pred neho!

Leclerc sa v Rascasse dostal pred Grosjeana! Uff tak toto bola veľká vec! Grosjean sa opýtal na to, či je Kamikadze :)

Štvrtý Vettel ušiel piatemu Ricciardovi už o 14 sekúnd! A to je za nami len sedem kôl. Taký je rozdiel medzi prvou a druhou ligou.

Kubica získal po štarte dve miesta, predstihol Giovinazziho i Russella.

Leclerc sa v pomalej vlásenke pri hoteli Fairmont dostal pred Norrisa. Predtým to bola zákruta Loews a v dávnej minulosti tam bola stanica.

Charles Leclerc si to po štarte takto skrátil, komisári to už prešetrujú. Okrem neho to zrezal aj Antonio Giovinazzi, ale ten mal čo robiť, aby nehavaroval. Tesne pred zákrutou s ním poriadne zamávalo.

ŠTART: Hamilton si udržal prvé miesto, Bottas sa ubránil tlaku Verstappena, Vettel je štvrtý, na piate miesto poskočil Ricciardo.

Aktuálna predpoveď už hovorí o 90-percentnej šanci na dážď. Toto sme tu mali už mnohokrát a nakoniec nezapršalo, tak uvidíme.

Najnovšie z kategórie: Monako

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk