F1.sk F1.sk

Španielsko otvorilo oči Ferrari: Teraz už vieme, že sme príliš pomalí
zdroj: TASR/AP

Španielsko otvorilo oči Ferrari: Teraz už vieme, že sme príliš pomalí

Strata, ktorú nabralo Ferrari v prvej časti sezóny, je reálna. Zhodnotil to Sebastian Vettel pred víkendom v Monaku, ktorému predchádzala Veľká cena Španielska a následné dvojdňové testy. Zatiaľ čo červení ešte v zime vyzerali byť ďaleko vpredu, keď sa na okruhu Catalunya začal lámať chlieb, na Mercedes nestačili.

Ferrari sa otvorili oči. "Od toho momentu vieme, že celkovo sme príliš pomalí. Vieme to zmeniť za jednu noc? To asi nie," vyhodnotil Sebastian Vettel. "Záver sme si spravili už počas víkendu, keď sme zistili, že nie sme dostatočne konkurencieschopní. Snažili sme sa to vyriešiť s rôznymi nastaveniami a podobne, a myslím si, že sme dosiahli malý pokrok, ale celková strata bola dosť veľká."

Monopost SF90 mal v Barcelone problémy predovšetkým v pomalom treťom sektore, čo pilotom na pohode nepridá. V Monaku sú totižto také sektory tri. "Ťažko tu niečo predpovedať, pretože toto je také výnimočné miesto. Na základne niekoľkých posledných (monackých) pretekov by ste mohli zhodnotiť, že takéto typy zákrut nám môžu sedieť."

Scenár tejto sezóny sa diametrálne líši od toho minuloročného, no Nemec nechce ísť do víkendu porazenecky naladený. "Nevidím dôvod, prečo by sme nemohli mať dobré preteky. Historicky sme tu celkom dobrí. Ja to vidím optimisticky a teším sa, až sa opäť dostanem na trať."

Vettel následne vysvetľoval, že najväčším problémom Ferrari sú pneumatiky a práca s nimi. "Tento rok máme iné gumy a vyzerá to tak, že s nimi bojujeme viac ako ostatní. Pneumatiky sú veľmi citlivé a len ťažko im porozumieť."

"Podľa mňa však ide o kombináciu niektorých vecí. Naše auto nie je dostatočne rýchle, čo sme si už neraz všimli. Možno aj toto je spúšťačom, kvôli ktorému s pneumatikami nepracujeme správne. Pracovné okno je, žiaľ, veľmi malé a niekedy si môžete všimnúť veľké rozdiely u toho istého jazdca alebo v rámci jedného tímu. Niekedy vám to hlava neberie," pokračoval rodák z Heppenheimu. "V aute máte niekedy pocit, že pneumatiky sú lepšie, inokedy horšie."

"Samozrejme, že disponujeme veľkou inžinierskou silou, s pomocou ktorej sa snažíme vyhnúť týmto náhodným scenárom, ale zatiaľ to vyzerá tak, že ostatní tomu chápu o čosi lepšie ako my. My sa snažíme toho pochopiť čoraz viac. Snáď nám to pomôže už zajtra, ale tiež v budúcich týždňoch," dúfa Vettel. "Musíme pochopiť, prečo sme pomalí — aj s ohľadom na budúcu sezónu."

Pár slov pridal i Charles Leclerc: "Na testoch sme sa pár vecí naučili, ale nebude to stačiť, aby sme sa dotiahli na Mercedes. Na to potrebujeme viac času." V Monaku však čaká vyrovnanejší súboj. "Monako má svoje vlastné zákony. Dážď by nám mohol pomôcť."

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk