F1.sk F1.sk

Alonso po havárii vynechal celý testovací deň, McLaren hovorí o "vážnej rane"
zdroj: McLaren Indy

Alonso po havárii vynechal celý testovací deň, McLaren hovorí o "vážnej rane"

Fernando Alonso počas stredajších tréningov pred kvalifikáciou na Indianapolis 500 tvrdo havaroval a zničil svoje auto. McLarenu trvala oprava tak dlho, že vo štvrtok pretekár jazdiť vôbec nestihol. Po troch tréningových dňoch má za sebou len 96 kôl, pričom taký Spencer Pigot z Ed Carpenter Racing až 302.

McLaren potreboval Alonsovi vymeniť šasi a stavil na auto postavené Carlinom a Johnom Cummiskeyom, ku ktorému bol pridaný nový motor Chevrolet. Ten pôvodný bol totiž pri havárii poškodený.

"Dnešné nejazdenie bolo vážnou ranou pre náš program Indy 500, ale nie je to ešte celkom stratené," povedal športový riaditeľ McLarenu Gil de Ferran. "V piatok nás čaká ešte jeden celý tréningový deň a našim cieľom musí byť čistý a bezproblémový deň."

Zak Brown vysvetlil, že tímy nemajú povolené mať náhradné auto, takže si ho museli narýchlo znovu postaviť. "Nebolo to ideálne," skonštatoval.

V piatok to bude "Fast Friday" a autá budú nastavené na kvalifikačnú simuláciu. "Všetci sú v pohode," hovoril Brown pre Motorsport.com reagujúc na to, či v tíme nevzniká panika. "Fernando je po nehode ešte trochu ubolený, nohami trafil volant, ale je fajn."

"Ale viete, aké je Indy. Keď začnete panikáriť, budete robiť chyby. Musíte si zachovať chladnú hlavu, postaviť auto, všetko urobiť správne a mať aj správne nastavenie. Trvá to dlho a nemôžete to unáhliť," pokračoval Zak Brown, ktorý uznal, že samostatný postup McLarenu škodí. Pred dvoma rokmi spolupracoval s ostrieľaným tímom Andretti Autosport, ktorý mal v kádri viacero áut, a všetko bolo jednoduchšie.

Pre porovnanie: Felix Rosenqvist z Chip Ganassi Racing havaroval štyri a pol hodiny po Alonsovej nehode, ale jeho nové auto bolo pripravené o desiatej ráno. Jazdy sa pritom začínali o jedenástej. McLaren to však napriek väčšiemu množstvu času nestihol.

"Sme nový tím, čo je určite nevýhoda. U nás chce všetko čas. Chlapci sú veľmi skúsení, ale ako tím ešte nespolupracovali. Prvýkrát museli auto za noc prestavať, ale keď to bude druhýkrát, tretíkrát alebo štvrtýkrát, tak to bude lepšie," dodal Američan.

Najnovšie z kategórie: Indianapolis 500

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk