F1.sk F1.sk

F1 chce do Afriky: Hovorí sa o Marakéši a Kyalami
zdroj: Kyalami Grand Prix Circuit / Facebook

Vrcholní predstavitelia Formuly 1 potvrdili, že kalendár chcú pravidelne obmieňať. V budúcom roku doň aj preto pribudnú Holandsko a Vietnam, niekto naopak odíde: možno Španielsko s Nemeckom, problémy sú aj v Mexiku. Podobný trend by sme mali registrovať aj v ďalšej budúcnosti.

"Súťažíme na piatich kontinentoch a posledným obývaným, na ktorom nie sme, je Afrika," povedal komerčný šéf F1 Sean Bratches, ktorého slová cituje Guardian. "Proaktívne sme boli oslovení Marokom a Marakéšom, aby sme tam prišli s veľkou cenou. Registrujeme tam vysoký záujem."

"Formula 1 v minulosti jazdila v Juhoafrickej republike, v Kyalami existuje historický okruh. Povedali mi, že z historického hľadiska to padlo kvôli politickým záležitostiam. Teraz v krátkodobom výhľade uvažujeme o tom, aby sme tam mali preteky. Pre nás je veľmi dôležité mať preteky v Afrike."

V Maroku sa naposledy súťažilo v roku 1958, stalo sa tak blízko Casablancy. Preteky vyhral Stirling Moss, ale boli poznačené tragédiou a úmrtím Stuarta Lewisa-Evansa. Marakéš k sebe v posledných troch rokoch prilákal Formulu E, ale na krátkom a úzkom okruhu by monoposty F1 súťažiť nemohli.

V Juhoafrickej republike sa s prestávkami súťažilo v rokoch 1962 až 1993, pri poslednom predstavení vyhral Alain Prost s 80-sekundovým náskokom pred Ayrtonom Sennom, tretí Mark Blundell stratil kolo a piaty JJ Lehto dve kolá.

"Sme optimisti a v budúcom roku to opäť vidíme na kalendár zložený z 21 pretekov," potvrdil Bratches. "Nemyslím si, že ich budeme mať viac, ako toto číslo."

Lídri "efjednotky" sa dlhodobo budú chcieť presadiť na pôde USA, avšak nie je to tam jednoduché: "V ideálnom prípade by sme radi súťažili v centre Miami alebo Las Vegas. Tieto dve mestá v USA sa najlepšie prepájajú s našou značkou a našimi ambíciami."

A netradičná zaujímavosť na záver: o fanúšikovské festivaly F1 prejavili záujem aj Rwanda a Nigéria. Rwanda v tomto smere napreduje a v minulom roku bol nápis "Visit Rwanda" umiestnený dokonca aj na dresoch futbalového Arsenalu. Krajina má o podobný typ reklamy záujem aj naďalej, nuž a Formula 1 by sa jej hodila do koncepcie.