F1.sk F1.sk

Mercedes dominantne ovládol Barcelonu, má piate double
zdroj: Mercedes

Veľká cena Španielska priniesla veľkú dominanciu a nadradenosť Mercedesu. Strieborní boli jednoznačne najrýchlejší a počas väčšiny pretekov ani nešli naplno.

O víťazovi napokon rozhodol štart, ktorý mal lepší Lewis Hamilton. Zo štartového roštu vyrazil rýchlejšie ako Valtteri Bottas a po prvej zákrute už viedol.

Dobre začal aj Sebastian Vettel, ktorý sa na konci prvej rovinky dostal po bok oboch Mercedesov, ale prebrzdil pneumatiku a v dôsledku toho stratil pozíciu voči Maxovi Verstappenovi, ktorý napokon skončil tretí.

Vettel prešiel cieľom ako štvrtý, piaty skončil jeho kolega z Ferrari Charles Leclerc. Obaja si boli vyrovnaní; v prvom stinte bol lepší Leclerc, v druhom zasa Vettel.

Ako šiesty prešiel cieľom Pierre Gasly z Red Bullu. Siedme miesto obsadil Kevin Magnussen z Haasu, ktorý tesne pred koncom tvrdo bojoval s kolegom Romainom Grosjeanom; bol k nemu dosť tvrdý a v konečnom dôsledku mu uškodil, pretože Francúz si pri výjazde mimo trate poškodil pneumatiky a prišiel o ďalšie pozície.

Carlos Sainz vďaka tomu skončil ôsmy a Daniil Kvjat deviaty. Grosjean mal čo robiť, aby sa na konci ubránil aspoň pred Alexom Albonom, čo sa mu napokon podarilo.

Celkovo to boli pomerne nudné preteky. Situáciu mierne zdramatizoval výjazd safety caru po havárii Lanca Strolla s Landom Norrisom, ale veľa sa toho už neudialo. Mercedes si svoje pozície v pohode ustrážil.

Najbližšia veľká cena sa uskutoční 26. mája v Monaku.

Výsledky:

výsledky VC Španielska 2019
F1.com

Komisári rozhodli, že v incidente Stroll/Norris nebudú trestať.

Valtteri Bottas sa posťažoval na spojku. Na štarte vraj nefungovala optimálne.

Na pódiu dnes uvidíme Dietra Zetscheho. Pekná pocta počas jeho rozlúčky s Mercedesom.

Rozhovory s troma najlepšími vedie David Coulthard. Lewis Hamilton sa najskôr poďakoval svojmu "úžasnému tímu".

Hamilton dostal aj bod za najrýchlejšie kolo.

Vyzerá to tak, že pozície sú stabilizované a veľa sa toho už neudeje. Zabaviť môže už len súboj Grosjean/Albon.

Albon v 64. kole zaútočil, ale Grosjean si svoju pozíciu udržal.

Albon dostal informáciu, že Grosjean má problémy s pneumatikami. Aktuálne je na poslednom bodovanom mieste.

Kvjat sa dostal pred Grosjeana a je deviaty. Francúz je odrazu pomalý, pravdepodobne si poškodil auto alebo pneumatiky pri výjazdoch mimo trate.

Grosjean následne pustil Sainza pred seba, takže trest z toho nebude.

Sainz zaútočil na Grosjeana, ktorý si opäť skrátil trať. Tretíkrát po sebe! Hmm, toto mu už asi neprejde. Záznam ukázal, že obaja sa aj ťukli.

Hamilton medzitým zvoľnil a drží si 2,5-sekundový náskok.

Grosjean zaútočil, ale Magnussen mu nenechal ani centimeter miesta a skončil mimo trate. Preletel cez výbehovú zónu a zaradil sa späť za Dána.

Grosjean je aktuálne rýchlejší ako Magnussen a chcel by sa dostať na siedme miesto.

Dve kolá po reštarte je Hamilton už o štyri sekundy pred Bottasom. Tomu sa už podarilo striasť Verstappena.

Hamilton už Bottasovi ušiel o 3,5 sekundy. Na Fína je nalepený Verstappen.

Magnussen a Grosjean takmer kolidovali, bojovali o siedme miesto. Magnussen to zvládol lepšie a následne niekoľko zákrut útočil i na Gaslyho.

REŠTART. Hamilton si bez väčších problémov udržal vedenie. Gasly zaútočil na Leclerca, bolo to veľmi tesné.

SAFETY CAR IN THIS LAP. Sme v 52. kole.

Jazdci strácajúci celé kolo dostávajú šancu vrátiť sa o kolo späť. Aktuálne poradie: Hamilton, Bottas, Verstappen, Vettel, Leclerc, Gasly, Grosjean, Magnussen, Kvjat, Sainz.

Safety car je naďalej na trati, upratovacia čata sa snaží odpratať štrk.

Hamilton dostal informáciu, aby viac zahrial zadné brzdy.

Hamilton sa sťažuje na to, že na mieste nehody je veľa štrku. Okrem toho mu vadí, že safety car ide veľmi pomaly.

Mnohí jazdci prichádzajú do boxov, bol tam Hamilton a aktuálne aj Leclerc.

Valtteri Bottas bol v boxoch, zastávka prebehla bez problémov.

Lewis Hamilton začína mať problém s pravou zadnou pneumatikou. Do konca ostáva 21 kôl.

V 44. kole je v boxoch Verstappen, ktorý dostal mediumky. Na trať sa vrátil niekoľko sekúnd za Leclercom a je teda štvrtý.

Vettel sa pomerne ľahko dostal pred Gaslyho a je piaty. Na Leclerca stráca 16 sekúnd.

Vettel sa na trať vrátil tesne za Gaslym a je až šiesty!

Sme v 41. kole a Vettel prišiel do boxov! Dostal mediumky.

Vettel je o desať sekúnd za Verstappenom, ktorý ešte určite musí ísť do boxov.

Hamilton vedie pred Bottasom o 8,2 sekundy.

Leclerc aktuálne brzdí Vettela, zaujímavé situácie vo Ferrari.

V 27. kole bol v boxoch Valtteri Bottas, o kolo po ňom Lewis Hamilton. Obe zastávky prebehli dokonale.

Ferrari povolalo do boxov Charlesa Leclerca, ktorý sa na trať vrátil tesne pred Vettelom. Dostal tvrdé pneumatiky.

Vettel sa predral už na šieste miesto, je o päť sekúnd za Grosjeanom.

V 23. kole sme v boxoch mali Gaslyho, ktorý dostal mediumky. Ten asi pôjde na jednu zastávku v boxoch.

Verstappen sa na trať vrátil na piatom mieste. Vettel je deviaty, už predbehol Albona.

V 21. kole prišiel do boxov Verstappen, ktorý dostal mäkké pneumatiky. Pôjde teda na dve zastávky!

Vettel sa na trať vrátil do premávky za Kvjata a Albona, predbiehanie je v Barcelone pritom veľmi ťažké. Obuté má mediumky.

Sme v 20. kole a Vettel prišiel do boxov. Zastávka trvala 4,4 sekundy, mal problém s ľavou zadnou pneumatikou.

Verstappen je naďalej o 3,5 sekundy pred Leclercom, Monačan sa mu príliš nepribližuje.

Vettel sa s poškodenou pneumatikou pýta do boxov, tím zatiaľ túto žiadosť odmietol. Vraj by sa na trať vrátil do premávky.

Leclerc stráca na Hamiltona 16 a Vettel až 20 sekúnd. A to sme len v sedemnástom kole.

Hamilton vedie pred Bottasom o 3,4 sekundy, tretí Verstappen stráca 7,5 sekundy, štvrtý Leclerc už dvanásť sekúnd. Sme v štrnástom kole.

Vettel v dvanástom kole pustil Leclerca pred seba!

Leclerc v desiatom kole zaútočil na Vettela, ale nevyšlo mu to. Bol pomerne opatrný.

Ricciardo si pripravuje útok na Sainza, ktorý je jedenásty.

Antonio Giovinazzi prišiel v siedmom kole do boxov a dostal tvrdé pneumatiky.

Záznam ukázal, že Kimi Räikkönen sa v prvom kole dostal do štrku a prepadol sa na posledné miesto.

ŠTART! Hamilton sa suverénne dostal do čela, druhý je Bottas, tretí Verstappen a štvrtý Vettel. Vettel mal pritom výborný štart a dostal sa až k Mercedesom, ale do prvej zákruty to nedobrzdil.

Organizátori VC Španielska informovali, že dnes na okruh prišlo 87 511 divákov.

Hülkenberg, Stroll, Räikkönen, Russell a Kubica majú mediumky, ostatní softy.

Aktuálny pohľad na štartový rošt.

Boxová ulička je už otvorená a autá sa presúvajú na štartový rošt.

Pirelli avizuje, že najrýchlejšou stratégiou by mali byť dve zastávky v boxoch v kombinácii soft/soft/medium, pričom prvý stint by mal mať 22 kôl, druhý 23 a tretí 21. Existuje však aj alternatíva soft/hard, pričom so softami by mal jazdec zvládnuť 27 kôl a s tvrdšou zmesou zvyšných 39. Nuž a treťou alternatívou je medium/hard (30+36).

Renault využil skutočnosť, že Nico Hülkenberg bude štartovať z boxov a dal mu novú pohonnú jednotku. Nemec tak dostal už štvrtý spaľovací motor, štvrté turbo i štvrtú jednotku MGU-H, k čomu treba prirátať tretiu jednotku MGU-K a tretiu jednotku kontrolnej elektroniky. Logický krok.

Antonio Giovinazzi dostal novú prevodovku a na štarte tak príde o päť miest. Mal by vyštartovať z osemnástej priečky.