F1.sk F1.sk

Pérez hrozí odchodom: Už nechcem byť v šampionáte, v ktorom ide len o tímy
zdroj: TASR/AP

Pérez hrozí odchodom: Už nechcem byť v šampionáte, v ktorom ide len o tímy

Sergio Pérez je smutný z toho, v akom stave je dnešná Formula 1. O všetkom podľa neho rozhoduje sila tímov a nie výkonnosť jazdcov; preto sa obáva skutočnosti, že viacerí pretekári by sa postupom času mohli pobrať preč. Ak sa v roku 2021 nič nezmení, tak aj jeho to možno prestane baviť.

"Formula 1 sa musí postarať o to, aby bola šampionátom jazdcov a nie tímov," skonštatoval Pérez, ktorého slová cituje Motorsport.com. "V priebehu posledných rokov sa to zhoršilo a aktuálne je to len šampionát tímov, nie šampionát jazdcov. Všetko je to o potenciáli vášho auta, čo je pre šport a pre jazdcov veľká škoda."

"Máme tu fantastických jazdcov, ktorí možno nikdy nedostanú príležitosť postaviť sa na pódium - a to len preto, lebo v priebehu kariéry nemajú konkurencieschopné auta. Podľa mňa je to zásadný problém a F1 sa musí výrazne zmeniť. Teším sa na pravidlá pre rok 2021 a na to, či sa niečo zmení, pretože takto je to už veľmi dlho. Ja už nechcem byť v šampionáte, v ktorom ide len o tímy. Dúfajme, že jazdci sa v budúcnosti budú môcť postarať o rozdiel."

Na pódiá má aktuálne šancu len Mercedes s Ferrari, pričom pri zaváhaní niektorého z týchto tímov sa príležitosti rád chopí Red Bull. Ostatní sú absolútne mimo hry a môžu dúfať len v to, že viacero áut spomínaných favoritov vypadne.

"Predstavte si, aké frustrujúce je prísť sem s vedomím, že bojujem len o pozíciu najlepšieho jazdca zvyšku sveta. Nie každý to chápe, ale toto nie je ako tenis alebo golf, kde má každý rovnakú výbavu a potom je to len na samotnom hráčovi, aby niečo ukázal. Prídete na turnaj a neviete, ako dopadnete. Ale my prídeme na preteky a každý viac-menej vie, ako dopadneme. Toto sa musí dramaticky zmeniť a tento šport sa musí zlepšiť, inak to bude v budúcnosti obrovský problém."

Rok 2021 nám prinesie príležitosť na vyrovnanie štartového poľa, ale či sa to podarí, dnes nikto netuší. "Ľudia, ktorí riešia pravidlá, sa usilujú o to, aby všetkým tímom dali rovnaké príležitosti," uznal Pérez. "Všetko sú to fantastické tímy, ale jeden z hlavných problémov je v zdrojoch. Bojujeme s tímami, ktoré ich majú trikrát alebo štyrikrát viac a takto je to už mnoho rokov. Štruktúry, ktoré v porovnaní s vami vedia vybudovať, sú doslova neskutočné."

"Potrebovali by sme štandardizovanejšie autá. Ponechajme technológiu, aby sme prilákali výrobcov, ktorých Formula 1 potrebuje, ale chceme, aby vyhral najlepší jazdec a nie najlepšie auto. Ja ako fanúšik i ako jazdec chcem od F1 práve toto - a čo možno najskôr. Inak to nebude natoľko zaujímavé," dodal Sergio Pérez.

Najnovšie z kategórie: Racing Point

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk