F1.sk F1.sk

Vandoorne sa dostal na pódium, Alonso ho vyzdvihol
zdroj: WEC

Vandoorne sa dostal na pódium, Alonso ho vyzdvihol

V sobotu sa na okruhu Spa-Francorchamps konali šesťhodinové preteky, v ktorých opäť raz jednoznačne triumfovala Toyota. Na pódium sa však tentoraz dostalo len jedno auto z japonskej dielne; to druhé síce viedlo, ale následne malo problém s brzdovým senzorom a v garáži stratilo celých jedenásť minút.

Vyhrala trojica Fernando Alonso, Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima, na druhom mieste prešla cieľom posádka Rebellionu v zložení Nathanael Berthon, Thomas Laurent a Gustavo Menezes, nuž a tretie miesto obsadil tím SMP Racing, v ktorom sme videli Michaila Alešina, Vitalija Petrova a Stoffela Vandoorna.

Opäť raz sa presadili viacerí bývalí pretekári Formuly 1 a veľkú radosť mal hlavne Vandoorne, pre ktorého pódiá v poslednej dobe neboli úplnou samozrejmosťou. Nuž a toto bolo zaslúžené, pretože v pretekoch odjazdil dve hodiny a 45 minút. V druhej hodine dokonca viedol.

"Je veľmi fajn byť pred domácimi divákmi na pódiu," skonštatoval Vandoorne. "Zvládnuť to tu v Belgicku je vždy fajn pocit a aj v týchto šialených podmienkach tu bolo veľa ľudí. Dnes sme mali viac-menej všetko, zažili sme sneh, dážď, sucho, slnko, boli to ozaj náročné podmienky. V aute som strávil značné množstvo času, čo bolo tiež fajn. Odovzdal som ho na treťom mieste a moji kolegovia to potom udržali. Pre nás je to skvelý výsledok."

Pre Vandoorna to bola prvú skúsenosť z pretekov WEC. V tíme nahradil Jensona Buttona a teraz sa už teší na júnovú 24-hodinovku v Le Mans. "Bude to ďalšia veľká výzva. Budeme mať iný aero-balík a auto sa bude správať celkom inak. Premávka bude oproti tomu, čo som zažil tu, dvakrát intenzívnejšia a všetko bude náročnejšie."

"Myslím si, že bolo určite dobré môcť absolvovať tieto prvé preteky (pôvodne v nich mal jazdiť ešte Button, pozn. red.). Potreboval som nazbierať kilometre a zažiť takéto mimoriadne náročné podmienky. Počas víkendu som sa toho mohol veľa naučiť. Do tohto auta som naskočil prvýkrát a myslím si, že túto misiu som viac-menej splnil," dodal Stoffel Vandoorne.

Svojho bývalého kolegu pochválil aj Fernando Alonso. Ten mu v minulom roku v McLarene v kvalifikačných minisúbojoch naložil 21:0 a čím viac vyzdvihne jeho kvality, tým viac de facto vyzdvihne aj seba. Robí to teda celkom rád.

"Na pódiu som sa ho opýtal na to, ako dlho nemal žiadnu trofej," reagoval Alonso. "Vo Formule 1 sme totiž v posledných dvoch rokoch nemohli bojovať o pódiá. Tešil som sa spolu s ním, pretože si to zaslúžil. Je to veľmi talentovaný jazdec. V novej kategórii odjazdil len prvé preteky a už je opäť na pódiu. Dominoval vo všetkom, kde jazdil..."

Po posledné Vandoornovo pódium nemusíme ísť až tak ďaleko: pred troma týždňami skončil tretí na pretekoch Formuly E v Ríme. Okrem toho však v tejto elektrickej sérii získal už len tri body a po ôsmich víkendoch je až štrnásty.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Stoffel Vandoorne

Pozri viac

Magazín

Pozri viac