F1.sk F1.sk

Prečo Hamilton pod VSC stratil dve sekundy?
zdroj: TASR/AP

Prečo Hamilton pod VSC stratil dve sekundy?

Lewis Hamilton prišiel počas azerbajdžanskej fázy virtuálneho bezpečnostného auta (VSC) o približne dve sekundy. Keď sa preteky opäť reštartovali, Sebastian Vettel bol odrazu tesne za ním. Ako sa to mohlo stať?

"Lewisa sme požiadali o to, aby vykonal niekoľko zmien, čo je normálne pri snahe dostať auto do výkonnejšieho režimu," povedal hlavný stratég Mercedesu James Vowles v uverejnenom videu. "Ale pri vykonávaní každej zmeny sa pochopiteľne prestane pozerať na to, aká je delta."

Delta je čas, od ktorého musí byť pomalší. Rýchlosť jazdy je znížená a musí si dať pozor, aby túto deltu prekročil v každom jednom z meraných sektorov.

"Ďalší faktor, ktorý mal na všetko vplyv, bol ten, že ak sa fáza VSC skončí, keď ste na rovinke, napríklad vyjdete zo šestnástej zákruty a pred vami je dlhá rovinka, tak len šliapnete na plyn a idete rovno."

"Ale Lewis nebol, bol v brzdnej zóne, čo je jedna z najťažších situácií. V tom prípade je veľmi ťažké vymodulovať, ako na tom po stránke delty ste a pripraviť sa na VSC-reštart."

"Kombinácia týchto vecí hovorí o tom, že Lewis nespravil chybu," vysvetľoval ďalej Vowles. "Situácia týkajúca sa toho, kde na trati bol a niekoľko zmien, ktoré vykonával, sa postarali o akési zamaskovanie toho, ako na tom vzhľadom k delte bol. Stratil takto okolo dvoch sekúnd."

Mercedes plánuje na tejto oblasti ešte zapracovať. "Určite vieme spraviť viac po stránke displeja, aby to bolo v Barcelone lepšie. A aj tak spravíme. Ale šťastie či smola týkajúce sa toho, kde v čase ukončenia VSC ste, budú bohužiaľ vždy rovnaké," dodal Angličan.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk