F1.sk F1.sk

Russella trápila choroba, Kubicu brzdy. Celý tím je rád, že víkend skončil
zdroj: TASR/AP

Russella trápila choroba, Kubicu brzdy. Celý tím je rád, že víkend skončil

Veľká cena Azerbajdžanu nebola pre tím Williams ani tak bojom o umiestnenie, ako skôr bojom s nekončiacim zoznamom problémov. Mechanici toho v Baku veľa nenaspali, celý piatok museli opravovať auto Georga Russella, ktoré narazilo na kryt kanálu. V sobotu zas poslal auto do múra Robert Kubica. Výsledné posledné a predposledné miesto nie je žiadnym prekvapením.

Britský mladík mal pritom na Azerbajdžan pekné spomienky. Vlani tu ako pilot juniorskej Formuly 2 získal v šprinte svoje prvé víťazstvo, a to napriek štartu z dvanásteho miesta. Dobre si však bol vedomý, že po roku ho čaká v Baku ešte ťažšia práca. Bojoval s chorobou, kvôli ktorej bol ospravedlnený z reklamných povinností. Po pätnástich minútach prvého tréningu narazil na kryt kanálu, ktorý ťažko poškodil jeho FW42 a vyradil ho aj z druhého tréningu.

Napriek tomu, že toho v piatok odjazdil skutočne málo, dokázal svojho tímového kolegu Roberta Kubicu poraziť v kvalifikácii o takmer štyri desatiny sekundy. V pretekoch sa potom pokračovalo v scenári z Číny, Williams jazdil osamotený na chvoste, pričom Russell opäť presvedčivo porazil svojho tímového kolegu, ktorý ešte k tomu dostal trest prejazdu boxovou uličkou.

„Bolo to také dobré, ako to len mohlo byť,“ povedal Russell s dávkou irónie po pretekoch. „Vedeli sme, že toto bude najťažší víkend roka. Okrem toho som bol od začiatku minulého týždňa naozaj chorý. Potom kryt kanálu zruinoval celý náš piatkový program. Chlapci pracovali celý deň a celú noc, aby auto opravili. Celkom sa mi uľavilo, keď sa tento víkend konečne skončil.“

Jeho tímový kolega Robert Kubica na tom nebol o nič lepšie. V sobotu poslal svoje auto do steny, kvôli čomu musel v nedeľu štartovať z boxov. Tam ho ale tím poslal o deväť minút skôr, než mal, preto dostal ešte dodatočne trest prejazdu boxovou uličkou. Jeho preteky ešte k tomu sužovali problémy s brzdami.

„Neboli to ľahké preteky. Sám som si ich skomplikoval ešte viac, keď som včera poslal auto do múru,“ povedal Kubica, ktorý naozaj po výjazde z boxov musel v druhej zákrute použiť výjazdovú zónu. „Ďakujem chlapcom za skvelú prácu. Z technických dôvodov sme zvolili štart z boxov. Už pri prvom brzdení som to takmer opäť poslal do steny. To bol zdvihnutý prst. Celý víkend som mal problémy s brzdami.“

„Pri prenasledovaní áut v úvodných kolách vám auto nedodávalo žiadnu dôveru. S blízkymi múrmi a nedostatkom priľnavosti bolo naozaj ťažké ho riadiť. Boli to dlhé preteky, no dokázali sme si to manažovať až do konca. Vďaka celému tímu, že sme to dokázali,“ uzavrel Kubica.

Najnovšie z kategórie: George Russell

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk