F1.sk F1.sk

Ženy v F1 naďalej zarábajú výrazne menej ako muži
zdroj: TASR/AP

Ženy v F1 naďalej zarábajú výrazne menej ako muži

Väčšina tímov Formuly 1 sa potýka s vyše 25-percentným "gender pay gap", čo sa dá ľahko vysvetliť ako rozdiel platov medzi pohlaviami za tú istú náplň práce.  Situácia v kráľovskej motoristickej triede teda nie je ružová.

Racing Point sa ako jediný tím dostal pod hranicu osemnástich percent, no všetkých šesť tímov, ktoré majú svoje továrne aj vo Veľkej Británii, platí svojich ženských zamestnancov až o 25 percent slabšie v porovnaní s tými mužskými. 

V záštite zákonu o rovnosti z roku 2018, sa v Británii vyžaduje od všetkých zamestnávateľov, ktorí majú nad 200 zamestnancov, aby zmazali akýkoľvek rozdiel medzi pohlaviami. Spolu tak tímy na Britských ostrovoch zamestnávajú 4023 ľudí, z ktorých je Williams opäť na chvoste, aspoň čo sa týka rovnosti platov. 

Ku podivu, Williams zamestnáva najvyššie postavenú ženu, vedúcu tímu, ktorou je Claire Williamsová, dcéra zakladateľa Sira Franka Williamsa. No aj napriek tomu v roku 2018 len 17.6 percent tímu Williams tvorili ženy, čo je mierne navýšenie oproti 13.3 percentám z predošlého roka.

"Pri súčasnej rýchlosti zmien to bude trvať ešte mnoho rokov, kým my ako biznis, priemysel a spoločnosť dosiahneme bod rovnosti. Budeme sa snažiť presadzovať ženskú ruku na pracovisku a podporovať ich postup v našom tíme, keďže tieto kroky sú kľúčom pre každú udržateľnú a úspešnú organizáciu" vyjadrila sa Claire Williamsová na margo situácie. 

Racing Point, ktorý bol minulý rok zachránený od nútenej správy kanadským podnikateľom Lawrencom Strollom sa ako jediný britský tím dostal pod hranicu rozdielu osemnásť percent, a to presnejšie na úroveň 12,6 percenta. Všetci ostatní v tomto zaostávajú a nedarí sa im prekonať menej ako osemnásť percentný rozdiel v platoch. 

V priemere tak ženy zarobili 0,93€ za každé 1,16€, ktoré zarobili muži, pričom náplň práce je tá istá. V národných priemeroch sa toto číslo pohybuje okolo spomínaných osemnásť percent. 

Oficiálne sa k tomu vyjadrili aj noví majitelia F1 z Liberty Media, ktorí povedali, že motoršport ako taký ostáva aj naďalej mužskou záležitosťou hlavne kvôli nedostatku žien ženúcich sa za odbormi ako sú veda, technológia a inžinierstvo. Znižovanie rozdielu ohodnotenia za prácu tak naďalej ostáva prioritou pre vysoko postavených z Liberty Media.

"Adresovanie tejto problematiky zaberie istý čas, no kroky, ktoré sa urobia pre reprezentáciu žien v našom biznise, budú mať v konečnom dôsledku dobrý dopad," znie z úst členov vedenia športu.

Najnovšie z kategórie: Titulka

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk