F1.sk F1.sk

Bottas: Nie je to len o aute, ale aj o výkonoch v iných smeroch
zdroj: TASR/AP

Bottas: Nie je to len o aute, ale aj o výkonoch v iných smeroch

Valtteri Bottas pridal k dvom druhým miestam z úvodu sezóny druhé víťazstvo a opäť sa dostal do majstrovského vedenia. Na svojom konte má 87 bodov, teda o jeden viac ako jeho kolega Lewis Hamilton. Pred tretím Sebastianom Vettelom vedie už o 35 bodov, čo je solídny náskok.

"Aj keď sa toho na čele veľa nedialo, boli to ťažké preteky," povedal Bottas po vystúpení z auta. "Lewis na mňa neprestajne vyvíjal tlak a nemohol som spraviť žiadnu chybu. Inak som však mal všetko pod kontrolou. Som rád, že som uvidel šachovnicovú vlajku a získal prvé miesto."

Fín vzápätí priznal, že štart mu nevyšiel celkom optimálne. "Mohol som tam odviesť aj lepšiu robotu, bol som až príliš opatrný. Nechcel som pretočiť kolesá, takže som výkon pridával čo možno najviac hladko. Nechcel som to zbabrať, no Lewis mal dobrý štart, bol na vnútornej strane a cez prvú zákrutu sme prešli viac-menej bok po boku. Ja som si na vonkajšej strane udržal viac rýchlosti a to isté platilo i o druhej zákrute. Súčasne som mu nechal dosť miesta. Bolo to pekné a férové. Pochopiteľne som bol rád, že som si udržal prvé miesto."

Ďalšie ťažké chvíle prišli na konci pretekov, keď bol Hamilton čoraz rýchlejší. "Nuž druhý stint bol skutočne poriadne dlhý," hovoril Bottas. "Niekedy treba aj šetriť pneumatiky, pretože ich výdrž je pre nás neznámou. Nevieme, ako sa budú správať na konci svojej životnosti. Miestami som si všimol, že Lewis sa poriadne tvrdo snažil dostihnúť ma a podchvíľou bol veľmi blízko. Musel som na to zareagovať a takisto na to šliapnuť. Snažil som sa koncentrovať len na svoju jazdu a nespraviť žiadne hlúpe chyby. Podarilo sa mi to a som ozaj spokojný."

Pretekár z Nastoly priznal, že na konci pretekov sa trochu obával premávky. Dotiahol sa na pomalého Georga Russella, no paradoxne mu to neuškodilo. "Niekedy vám tieto veci môžu aj pomôcť. Tak, ako mne teraz. Na rovinke som sa za neho mohol chytiť do dobrej clony a navyše som dostal DRS. Keď Lewis zozadu vyvíja tlak, je to veľmi vítaný bonus! Ale nie vždy vám takéto veci pomôžu, niekedy môže získať aj súper. Takto to chodí."

Zaujímavá otázka padla na záver tlačovky: v posledných dvoch rokoch Mercedes označoval svoje auto za divu, ale teraz je to zjavne inak. Strieborní vyhrali na štyroch rôznych okruhoch. Je to najkompletnejšie auto zo všetkých?

"Vždy môže byť aj lepšie!" odvetil Valtteri Bottas. "Možno to nie je auto, s ktorým sa najľahšie pracuje, ale keď pracuje, tak je rýchle. Nuž a ako povedal Lewis, je to evolúcia predchádzajúcich rokov. Pochopiteľne ešte máme určitú prácu, ale zatiaľ to v týchto štyroch pretekoch nebolo len o aute. Ide o všetky oblasti, na ktorých tím pracuje a o to, aké výkony podávame v iných smeroch. Práve toto je podľa mňa tá najväčšia tohtoročná vec."

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk