F1.sk F1.sk

Todt sa teší z Formuly E, F1 však ostane kráľovskou triedou
zdroj: Mercedes

Todt sa teší z Formuly E, F1 však ostane kráľovskou triedou

Vo Formule E budú čoskoro pôsobiť všetci štyria nemeckí prémioví výrobcovia automobilov. Nájdeme tam Audi i BMW, pričom čoskoro k ním pribudnú Mercedes s Porsche. Niečo takéto sme v pretekárskej sérii ešte nemali.

"Je to dôležitý znak, ktorý dáva sérii stabilitu," povedal prezident FIA Jean Todt pre Auto Bild. "Vidieť, že výrobcovia automobilov podporujú našu cestu. Aj po športovej stránke je na tom Formula E veľmi dobre, veď v siedmich pretekoch sme mali sedem rôznych víťazov."

Z tohto pohľadu to znie lepšie ako Formula 1. "Tieto série nechcem porovnávať. Formula 1 už nie je dieťa, je to 70-ročný dospelý. Musíme sa postarať o to, aby sme naučené z Formuly 1 preniesli aj do iných kategórií, napríklad aj do Formuly E."

"Avšak dominantným obdobiam, aké zažívame v F1, chceme zabrániť. Okrem toho chceme znižovať náklady, pretože Formula 1 je jednoducho príliš drahá. Avšak F1 je a aj ostane kráľovskou triedou motoršportu."

Bernie Ecclestone nedávno povedal, že Formula 1 musí mať pred Formulou E strach, ale Todt s tým celkom nesúhlasí: "Na takéto provokácie radšej nereagujem, ale určite musíme v F1 ostať koncentrovaní a pokúsiť sa zlepšiť pretekársky šport. Pre mňa ako prezidenta FIA je dôležitá každá séria, nemám žiadnu obľúbenú. Sú odlišné a mám ich rád všetky."

Monoposty Formuly E sú poháňané elektrinou a tým pádom sú považované za autá budúcnosti. Ale čo Formula 1? 

"Aj Formula 1 má najmodernejšie pohonné jednotky. Máme tam hybridné autá, ktorých motory sú fascinujúce. Majú približne 50-percentnú termálnu efektívnosť a podľa mňa by sme o tom mali viac hovoriť," dodal Jean Todt.

Najnovšie z kategórie: Formula E

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk