F1.sk F1.sk

De Ferranovi nevadí množstvo zbieraných dát, jazdci sa tak podľa neho rýchlejšie učia
zdroj: McLaren

De Ferranovi nevadí množstvo zbieraných dát, jazdci sa tak podľa neho rýchlejšie učia

Za posledné roky rapídne narástol objem dát, ktoré majú jazdci k dispozícii. Počítače zaznamenávajú takmer všetko, čo môžu následne celé hodiny študovať a zlepšovať sa. Pred niekoľkými desaťročiami sa zbierali len tie najzákladnejšie dáta a rozhodujúci bol cit pretekára, no dnes to už tak nie je. Aj keď to pilot optimálne necíti, počítač mu môže pomôcť.

Športový riaditeľ McLarenu Gil de Ferran sa na to pozerá z iného uhla. Podľa neho je to tak, že mladí jazdci sa vďaka dátam omnoho rýchlejšie učia a na úroveň, na akú by sa dostali len s množstvom skúseností, vedia doraziť omnoho skôr. V úvode tohto ročníka zaujali napríklad Lando Norris z McLarenu či Alex Albon z Toro Rosso, ale zle nevyzerá ani George Russel, ktorému však auto Williamsu nedovolí predvádzať žiadne zázraky.

"Je toho priveľa?" položil si de Ferran otázku. "Nie, nemyslím si a ja sám si pozorovanie všetkých tých dát doslova užívam. A nejde len o samotné dáta, ale aj o sofistikované analýzy, ktoré na základe ich zberu spravíme. Podľa mňa je to dosť nápomocné a často myslím na to, že by som si prial mať niečo také už vtedy, keď som jazdil. Alebo by som tomu všetkému chcel už vtedy lepšie rozumieť."

"Moja odpoveď je taká, že nie, nie je toho príliš veľa. Jazdcom to pomáha lepšie pochopiť, čo robia a ako určité veci robia. Pomáha im to s vývojom. Nuž a súčasťou tohto fenoménu je aj to, že mladí jazdci ako Lando vďaka tomu fungujú na takejto vysokej úrovni."

Nie všetko sa však dá zabezpečiť vďaka dokonalej analýze dát. Vždy do všetkého vstupujú aj náhodné okolnosti, ktoré nemožno vopred kalkulovať. "Náhodne vznikajúce veci robia všetko náhodnejším, to je jasný dôsledok," skonštatoval Brazílčan, podľa ktorého je úlohou tímov tieto náhodné vplyvy odstrániť.

"Musíme sa postarať o to, že v konečnom dôsledku z toho nebude kasíno. Ten, kto vyhrá, by mal vyhrať zaslúžene. Máme tímový šport, teda človek plus stroj, nie je to len človek. Je to kombinácia oboch vecí," dodal Gil de Ferran.

Najnovšie z kategórie: Gil de Ferran

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk