F1.sk F1.sk

Berger chváli Hamiltona: Je lepší ako Schumacher a jediný je na Sennovej úrovni
zdroj: TASR/AP

Berger chváli Hamiltona: Je lepší ako Schumacher a jediný je na Sennovej úrovni

Lewis Hamilton v posledných rokoch ovládol Formulu 1. Spomíname si aj na obdobie, keď nebol príliš oslnivý a v súčte rokov 2010 až 2012 podľahol Jensonovi Buttonovi, no aktuálne pôsobí takmer neporaziteľne. Nerobí chyby a je mimoriadne rýchly, čo mu v tomto roku môže vyniesť už šiesty titul.

Podľa Gerharda Bergera je Hamilton aktuálne jediný, koho by mohol postaviť na úroveň Ayrtona Sennu. "Vždy sa ma každý pýta na to, ako vidím daného jazdca v porovnaní s Ayrtonom," prezradil Berger pre Motorsport.com. "Nuž a ja celé roky hovorím, že nevidím nikoho, kto by mal blízko k Ayrtonovi. Ale Lewis je prvým jazdcom, ktorého by som dal na rovnakú úroveň ako Ayrtona."

"Ten chlapec je výnimočne rýchly. Robí o niečo menej chýb ako ostatní, ale čo ma po toľkých víťazstvách na ňom prekvapilo, je nasledovné: mohol by myslieť tak, že 'Dnes som len druhý, tak buď niekomu prejdem cez hlavu a vyhrám, alebo radšej vypadnem'. Ale nie, on to nerobí. Ostane a vyčkáva. Povie si, že 'OK, skončím druhý a vezmem dostupné body'. Podľa mňa to všetko hrá aktuálne tak dobre, že momentálne je neporaziteľný."

"V posledných rokoch získal Mercedes mnoho titulov a vždy to bolo o Lewisovi a motore," pokračoval bývalý pretekár. "Jeho motor bol vynikajúci, to áno, ale Lewis je silný, či v daždi, či na rýchlom okruhu, mestskom okruhu, v kvalifikácii, vždy. Vyhral päť majstrovstiev a vyhráva jedny preteky po druhých. Áno, je v najlepšom aute s najlepším motorom, ale súčasne je aj najlepší. Momentálne ďaleko najlepší."

Podľa Bergera má Hamilton všetky predpoklady pre to, aby prekonal aj rekordy Michaela Schumachera. "Ak sa mu nič nestane a bude takto pokračovať aj v ďalších dvoch či troch rokoch, tak podľa mňa vždy bude bojovať o titul. Rozhodne má šancu."

Nuž a aby toho nebolo málo, Rakúšan povedal, že Hamilton je podľa neho lepší, ako bol Schumacher. "Ako ich hodnotiť? Na jednej strane môžete ísť po štatistikách a po tom, kto vyhral najviac pretekov," zamýšľal sa Berger. "Ale môžete ísť aj o niečo hlbšie a pýtať sa na to, kto vyhral koľko pretekov z daného počtu, aký absolvoval. Alebo sa pozrieť na kvalifikáciu. Ja idem skôr podľa pocitu."

"Z môjho pohľadu tu vždy boli veľkí šampióni ako Nelson, Niki, Prost, Michael. Ale vždy bol jeden nad nimi, a to bol Ayrton. Nuž a teraz vidím Lewisa v rovnakej lige. Pre mňa je ťažké povedať, kde by som dal Jima Clarka alebo Fangia. Len nedávno som videl dokument o Fangiovi a uvedomil som si, aký silný vlastne bol," dodal Gerhard Berger na margo jazdcov, ktorých osobne nezažil.

Najnovšie z kategórie: Gerhard Berger

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk