F1.sk F1.sk

Vasseur chce pre Alfu Romeo pódiá, Giovinazzimu plne dôveruje
zdroj: Sauber

Vasseur chce pre Alfu Romeo pódiá, Giovinazzimu plne dôveruje

Šéf tímu Alfa Romeo Frédéric Vasseur dokázal niekdajší Sauber prakticky za rok dostať z úplného dna poradia až do tretej časti kvalifikácie. Meno Alfa Romeo znamená pre Formulu 1 aj motoršport ako taký veľmi veľa. Počas tisícej veľkej ceny nezabudol tím svetu pripomenúť, kto vyhral vôbec prvú veľkú cenu v roku 1950.

„Je ťažké to nejako cítiť, ale tie vonkajšie znaky vám naznačujú, že je to tak,“ povedal Vasseur pre francúzsky magazín Auto Hebdo, ktorého slová cituje portál Grandpx.news. „Teraz lákame viac a viac partnerov. Po oznámení spolupráce s Alfou Romeo v roku 2017 sa úplne zmenila mienka o našom projekte.“

„Áno, prináša to tlak navyše, no pre nás je to veľká česť. Vieme, že nás čakajú ťažké chvíle, ale budujeme niečo úplne nové a chceme opäť bojovať o pódiá,“ povedal Vasseur.

Dostal otázku aj ohľadne svojich jazdcov. Po prvých troch veľkých cenách je jasné, že Kimi Räikkönen je o hlavu pred svojim mladším tímovým kolegom Antoniom Giovinazzim, ktorý sa zatiaľ trápi. Všetkých dvanásť bodov z úvodných troch podujatí ide na vrub Icemana. Najlepším umiestnením talianskeho pilota je zatiaľ jedenáste miesto z Bahrajnu.

„Pre každého je to frustrujúce, pretože myslím, že od začiatku Antonio ukazoval dobré tempo. V Melbourne bol skutočne rýchly. V prvej časti kvalifikácie o pol sekundy rýchlejší, než Kimi, mal vlastne lepší čas, než on za celú kvalifikáciu, alebo boli približne na rovnakej úrovni,“ cituje Vasseurove slová CRASH.net. Aj je to skutočne tak, Giovinazzi dosiahol v prvej časti austrálskej kvalifikácie čas 1:22.431. Ak by sa mu ho podarilo zopakovať aj v Q2, pohodlne by sa dostal až do záverečnej časti kvalifikácie, čo sa však nestalo. Kimi v Q2 a Q3 dokázal zakaždým zajazdiť časy okolo 1:22.3, takže to bol on, kto hral nakoniec prvé husle.

„V Bahrajne mal Antonio dobré tempo. V kvalifikácii však urobil drobnú chybu na konci kola. Dovtedy bol však trochu rýchlejší, než Kimi. Má problémy poskladať to dokopy a tím mu v tom v Číne vôbec nepomohol,“ povedal Vasseur pripomínajúc, že v Šanghaji nedostal Giovinazzi kvôli technickým problémom ani jedno kolo v kvalifikácii.

„Je to škoda, no on sa z toho dostane. Pozrite sa na minulý rok a začiatok sezóny, ktorý bol pre našich jazdcov tiež náročný. No my sme ich podporovali a dokázali sa zlepšiť. To isté musíme urobiť s Antoniom.“

Náročný začiatok sezóny v podaní Giovinazziho zatiaľ pripomína vlaňajší štart Charlesa Leclerca, ktorý však v štvrtom podujatí v Baku dokázal finišovať na fantastickom šiestom mieste. Vidí Vasseur podobnosť medzi týmito dvoma pilotmi?

„To je teraz ťažké povedať. Viete, že ďalší krok býva tým najťažším. To isté platí pre Charlesa, posunúť sa zozadu medzi najlepšieho zo zvyšku sveta je jedna vec, vyhrať preteky druhá. Dúfam, že Antonio to dokáže čoskoro poskladať dokopy. V tejto situácii sa nenachádzam prvýkrát v živote.“

„Mám v Antonia plnú dôveru. V F2 ukázal, že je schopný pracovať pod tlakom a dokázal to aj v prvej časti kvalifikácie v Melbourne. Má veľmi dobrú spätnú väzbu a s tímom pracuje aj v ťažkých časoch. Tak napríklad v poslednej kvalifikácii to bola na 200 percent naša chyba, s ním to nemalo nič spoločné,“ uzavrel Vasseur.

Najnovšie z kategórie: Frédéric Vasseur

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk