F1.sk F1.sk

Pérez sa v roku 2014 mal stať pilotom Ferrari, zaujímal sa aj Mercedes
zdroj: Pirelli Motorsport

Pérez sa v roku 2014 mal stať pilotom Ferrari, zaujímal sa aj Mercedes

Začiatky kariéry mexického pilota Sergia Péreza sú silno prepojené s tímom Ferrari. Rešpektovaný jazdec síce preteká už šiestu sezónu vo farbách toho istého tímu, avšak pred rokmi mal byť len krok od zmluvy so Scuderiou. Rodák z Guadalajary bol členom jej akadémie tri roky.

Pérez svoju kariéru začínal v tíme Sauber, keď v roku 2011 nahradil Nicka Heidfelda. So švajčiarskym zoskupením zotrval aj v priebehu mimoriadne úspešného roku 2012, kedy získal dve druhé a jedno tretie miesto. Neušiel preto pozornosti najsilnejším tímom poľa. Medzi nimi sa objavil aj McLaren, tím, ktorý v roku 2012 skončil v pohári konštruktérov na treťom mieste a vyhral sedem veľkých cien. Prirodzene však diskutoval aj so svojim materským Ferrari. Tomu v tých časoch šéfoval Stefano Domenicali.

Scuderia plánovala ponechať Péreza ešte tretí rok v Sauberi. Vtedy stále ešte len 22-ročný Mexičan však zvolil ročnú zmluvu s McLarenom, ktorá ukončila jeho pôsobenie v akadémii Ferrari. V roku 2013 sa však McLaren výkonnostne prepadol. Jenson Button, ani Pérez nevystúpili „na bedňu“ ani raz a po roku sa pôsobenie mladého Mexičana v slávnom tíme skončilo. Nahradil ho Kevin Magnussen.

„Myslím, že táto príležitosť prišla pre mňa v nesprávnom čase,“ spomína po rokoch Pérez. „Ak sa vrátite do roku 2012, bol som členom Ferrari, plánoval som s tímom uzavrieť zmluvu pre rok 2014, musel som však súhlasiť s jedným rokom v Sauberi. Až potom by som sa dostal do Ferrari.“

„Šiel som do Maranella a diskutoval som o tom s Domenicalim. Povedal mi ,poďme uzavrieť predzmluvu pre rok 2014‘.“

Pérez
priznal, že záujem malo niekoľko špičkových tímov, ktoré si dravého mladíka v roku 2012 skrátka nemohli nevšimnúť. „V tom čase sa o mňa zaujímal Mercedes, samozrejme Ferrari a tiež McLaren. Takže som bol v dobrej pozícii. Hovoril som si, že sa musím dostať do konkurencieschopného auta, pretože môžem vyhrať titul.“

„McLaren v tom čase vyhrával preteky, bojoval o titul v posledných piatich rokoch. Takže ako by ste mohli povedať nie? Bola to hotová vec,“ povedal Pérez, ktorý pomerne rýchlo svoje rozhodnutie oľutoval. Posledné víťazstvo McLarenu sa totiž dodnes datuje k 25. novembru 2012, kedy v Brazílii triumfoval Jenson Button.

Ako sám priznal, bola to skrátka chyba. Kvôli ročnej zmluve v McLarene spálil trojročný vzťah s Ferrari, ktoré o ňom už nikdy reálne neuvažovalo. „Musel som dať zbohom akadémii Ferrari a odišiel k McLarenu. Myslím, že chybou bolo podpísať ročný kontrakt. Môj manažment v tom čase neurobil dobrú prácu. Bola to nešťastná situácia. Zničil som si vo Formule 1 povesť. Ale potom som sa dostal k fantastickému tímu, s ktorým som mal úspech,“ hovorí Pérez o prestupe k Force Indii, na ktorej troskách vlani vznikol tím Racing Point, kde preteká dodnes.

Najnovšie z kategórie: Sergio Pérez

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk