F1.sk F1.sk

Binotto obhajuje počínanie tímu: Urobili sme všetko, čo sme mohli
zdroj: TASR/AP

Binotto obhajuje počínanie tímu: Urobili sme všetko, čo sme mohli

Ferrari v Číne odjazdilo mimoriadne náročnú veľkú cenu. Tímu nevyšlo takmer nič, na čo siahol. Konečné tretie miesto Sebastiana Vettela je tak maximom, ktoré mohla stajňa z Maranella dosiahnuť. Podarilo sa jej to aj vďaka niekoľkým rozhodnutiam na úkor dvojky Charlesa Leclerca. Ten sa stal „obeťou“ tímovej réžie i strategických rozhodnutí.

Mladý Monačan mal po kvalifikácii, po ktorej si sypal popol na hlavu vynikajúci štart. V prvej zákrute sa dokázal dostať pred svojho tímového kolegu. Nastúpili však diskusie o tímovej réžii. Ferrari sa po minútach dohadovania rozhodlo uprednostniť Vettela, ktorý sa v tom momente zdal byť rýchlejší, keďže Charles zápasil s pneumatikami. Tímová réžia sa však minula akémukoľvek účinku. Sám Sebastian sa nedokázal Leclercovi nijako vzdialiť a na Mercedesy začalo Ferrari strácať ešte viac.

Už po tretíkrát túto sezónu tak musela Scuderia pristúpiť k tímovej réžii, čo z pohľadu tímu nie je nič príjemné. V Austrálii Leclerc rešpektoval pokyn na Vettela nezaútočiť. Podobný príkaz prišiel v Bahrajne, ktorý však Charles ignoroval a samotný priebeh veľkej ceny mu dal za pravdu. A do tretice sa v Číne Leclerc po druhýkrát podrobil pokynom tímu, hoci bolo zrejmé, že sa s príkazom nestotožňuje.

„Určite je to ťažké, keď má tím určiť poradie. Jazdcom rozumieme, chcú bojovať, zostať vpredu tak dlho, ako len bude možné,“ povedal pre Autosport šéf tímu Mattia Binotto. „Nebolo to ľahké rozhodnutie a Charlesovi chcem poďakovať. Jeho správanie znovu ukázalo, že je to skvelý tímový hráč.“

„Myslím, že príde čas, keď sa situácia znovu otočí. Ako tím potrebujeme maximalizovať prídel bodov. Z tohto pohľadu sme urobili správne rozhodnutie.“

Leclerc
po pretekoch nevydal žiadne závratné stanovisko. Vyhlásil, že si chce celú situáciu a dáta preštudovať, než niečo povie. Neskôr ten deň však vyhlásil: „Z pohľadu jazdca je to frustrujúce. Na druhú stranu si však som vedomý, že z auta nikdy nemáte úplný obraz o pretekoch. Takže som to akceptoval a potom sa sústredil na seba.“

S vysvetlením tímu sa však mladý Monačan uspokojil. „Nebola to ľahká situácia. Zjavne som mal problémy s pneumatikami, obaja sme s nimi bojovali. V tom čase to naozaj vyzeralo, že Seb je rýchlejší.“

„Jazda za mnou niekoľko kôl mu však zničila pneumatiky. V čase keď sa dostal predo mňa už boli zrejme zničené,“ povedal Leclerc.

Binotto tiež obhajoval stratégiu s neskorou Charlesovou zastávkou. Tvrdí, že primárnou snahou bolo skúsiť stratégiu s jedným zastavením v boxoch, a nie snaha zdržať Valtteriho Bottasa. „Myslím, že sme v tom čase vyskúšali všetko, aby sme na Mercedes stratili čo najmenej. To bola vtedy naša jediná šanca. Ako tím sme urobili všetko, čo sme mohli,“ povedal Binotto.

Toto rozhodnutie znamenalo zmenu poradia v jazdeckom šampionáte, v ktorom sa Vettel znovu dostal pred Leclerca. Nemecký pilot však za lídrom seriálu Lewisom Hamiltonom zaostáva už 31 bodov.

Najnovšie z kategórie: Mattia Binotto

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk