F1.sk F1.sk

Bottas sa chcel dvojzastávke vyhnúť, nakoniec je spokojný aj s druhým miestom
zdroj: Mercedes

Bottas sa chcel dvojzastávke vyhnúť, nakoniec je spokojný aj s druhým miestom

Mercedes čelil pred 36. kolom pretekov v Šanghaji dileme. Sebastian Vettel práve nasadil nové pneumatiky a veľkou rýchlosťou sa blížil k dvojici strieborných šípov. Tie museli okamžite reagovať. Povolať do boxov undercutom viac ohrozeného Valtteriho Bottasa by mohlo dať Fínovi neférovú výhodu, keby ho však ešte nechali na trati, Ferrari by ho mohlo predbehnúť. V Mercedese si preto vybrali dvojzastávku, hoci sa Bottasovi táto voľba nepozdávala.

Fín chcel vyhrať. Ak by však zašiel do boxov za Hamiltonom, bolo by takmer isté, že popod šachovnicovú vlajku prejde najskôr úradujúci šampión. Navyše hrozilo, že ak sa niečo pokazí, bude musieť zbytočne dlho čakať.

"Mal som veľké obavy," priznal Bottas. "Viete, že za autom stratíte čas, ale do tej pozície som sa vlastne dostal kvôli štartu. Tímu som sa pýtal, či by som mohol zastaviť neskôr alebo pokračovať bez zastávky, no riziko ohľadom výdrže pneumatík bolo priveľké."

"Pýtal som sa aj sám seba, či viem niečo spraviť inak, než zastaviť za Hamiltonom, keďže to bola vlastne moja jediná šanca na víťazstvo. Vedel som, že ak zastavíme obaja, už bude rozhodnuté, pokiaľ sa nestane niečo šialené," opisoval svoje myšlienkové pochody rodák z fínskej Nastoly. "Som rád, že zastávka prebehla hladko. Prišiel som o nejaký čas, ale bolo to minimálne. Tím odviedol dobrú prácu. Teraz, keď som už videl dáta, si uvedomujem, že to bola z pohľadu tímu správna voľba, aby sme si poistili double."

"Možno som to vtedy chcel risknúť, ale keď sa na to pozerám teraz, nemyslím si, že by mi pneumatiky vystačili," dodal Bottas.

Najnovšie z kategórie: Čína

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk