F1.sk F1.sk

"Najhorší jazdec soboty" Alex Albon sa stal hrdinom nedele
zdroj: Toro Rosso Content Pool

"Najhorší jazdec soboty" Alex Albon sa stal hrdinom nedele

Alexa Albona potešilo, že ho fanúšikovia zvolili za najlepšieho jazdca nedeľňajších pretekov v Šanghaji, keď sa po štarte z boxovej uličky dostal až do bodovanej desiatky, aj keď to sám nečakal. V každom prípade mal z toho radosť potom, čo sa sám označil za "najhoršieho jazdca soboty".

O tom, že sa jeho jazda fanúšikom páčila, informoval Albona jeho tréner. "Keď ste v aute, nemáte šajnu, čo sa okolo deje. Ja som len jazdil," hovoril Alex Albon. "Povedali mi, že som na desiatom mieste a Grosjean sa doťahuje na jedenástom, že sa musím brániť. Nemal som však pocit, že by bola moja jazda nejaká úžasná. Vyštartoval som posledný, ale neboli to šialené preteky. Som rád, že som sa stal jazdcom dňa. V sobotu som bol možno najhorším pilotom, takže je fajn, že sme v nedeľu spravili takýto reparát."

Reparát robil po havárii z tretieho tréningu, kvôli ktorej nestihol ani kvalifikáciu. "Po treťom tréningu som mal pocit, že som premárnil skutočne veľkú šancu, pretože celý víkend sme mali dobrú rýchlosť. Na tej strane trate som na to vždy tlačil, lebo to bolo rýchlejšie, získate rýchlosť na vjazde a na výjazde vás to vlastne ani nepotrestá," pokračoval Albon, no hneď mu do toho so smiechom skočil Karun Čandhok: "No a tam ťa to potrestalo."

"Obyčajne sa tam šmyknete len raz a pokračujete, no vtedy sa to stalo raz, dvakrát, vtedy si hovorím, že to je niečo nové. Potom prišiel tretí a už auto mohlo pokračovať hocikam; doľava alebo aj doprava. Šlo doprava priamo do bariéry," rozhodil rukami 23-ročný Londýnčan.

Alex Albon
Toro Rosso Content Pool

Keďže sa kvalifikácie nezúčastnil, v pretekoch si mohol vyberať zo širokého sortimentu gúm. "Pôvodne sme plánovali zastaviť dvakrát, lebo sme mali kopec gúm na použitie. Hovorili sme si, že chlapci pred nami musia na tých gumách vydržať dlhšie ako ja, no šmýkali sa oveľa viac, ja som bol dokonca na mäkšej zmesi. Vtedy som povedal, že s tým niečo môžeme spraviť."

Albon natiahol oba stinty a hoci si desať kôl pred koncom pretekov myslel, že už sú jeho gumy "hotové", napokon udržal Grosjeana za sebou. "Bol som trochu nervózny, on mal na konci dobrú rýchlosť. Vedel som, že ma dobehne. Keď ma však nasledoval, poriadne si prehrial pneumatiky. Zistil som to už dosť skoro, keď som predbiehal autá predo mnou. Bolo mi jasné, že to bude mať ťažké, ale bol som vďačný aj za modré vlajky."

Junior Red Bullu podáva veľmi dobré výkony, za ktoré vďačí aj skúsenostiam z minulého roka. "Formula 2 vám dá dobrý základ pred Formulou 1, manažment pneumatík a podobné veci sú vo Formule 2 veľmi podobné. Sme na rovnakých pneumatikách, na Pirelli, učíme sa triky a tie si prenášame priamo do F1."

Alex Albon
Toro Rosso Content Pool

Pierre Gasly má medzičasom v Red Bulle úplne iné problémy. Tlak je veľký a už sa začína nesmelo hovoriť o Albonovi ako o budúcom kolegovi Maxa Verstappena.

Krátko sa nad situáciou v Red Bulle a v Toro Rosso zamyslel aj Karun Čandhok, niekdajší junior červených býkov. "Kvalifikoval sa osem desatín za Maxom. Áno, aspoň sa dostal do Q3, aspoň sa umiestnil v prvej šestke, ale nemôžete byť 30 sekúnd za vaším kolegom. Keď sa pozriete na Toro Rosso a Alexa Albona, on odvádza vynikajúcu prácu, veď vybojoval bod z pitlane. Tieto veci sa zaryjú do pamäte Helmuta Marka, ja som bol súčasťou programu Red Bullu, viem, že si pamätá na každý jeden drobný detail. Keď začnete rokovať o predĺžení zmluvy, vytiahne ho."

Najnovšie z kategórie: Alex Albon

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk