F1.sk F1.sk

Kubica znie zúfalo: Nemám grip, neviem, čo mám robiť
zdroj: Twitter/Williams

Kubica znie zúfalo: Nemám grip, neviem, čo mám robiť

Robert Kubica si ani preteky v Číne neužil. Aj naďalej má problémy s autom, chýba mu grip aj rýchlosť, a z nejakého dôvodu stráca i na svojho kolegu Georga Russella. Hoci Russell zastavil v pretekoch dvakrát, do cieľa prišiel o šestnásť sekúnd skôr. Fakt, že má Kubica také slabé pretekové tempo, ho dosť mätie.

Poliak sa na svoje auto sťažoval hneď po prejdení cieľom. "Nemám žiaden grip. Neviem, čo mám robiť. Na auto nemôžem zatlačiť, proste sa trápim s gripom celkovo."

Popod šachovnicovú vlajku prešiel ako sedemnásty a zároveň posledný, keďže Lando Norris svoje auto odstavil predčasne. O pretekoch toho veľa nenahovoril. "Pre mňa bolo najvzrušujúcejšie, keď som sa v zahrievacom kole roztočil. Snažil som sa zohriať pneumatiky a ako som pomaly prechádzal šiestou zákrutou, stratil som kontrolu nad autom," hovoril Robert Kubica v zóne pre novinárov.

Potom prišla reč aj na menej príjemné témy ako preteková rýchlosť Williamsu. Kubica skonštatoval, že zatiaľ čo vlani vnímal svoje pretekové zručnosti ako svoju silnú stránku, dnes je zaskočený z toho, že na kolegu tak stráca.

"Z nejakého dôvodu som na týchto autách novej generácie musel zapracovať na mojej rýchlosti na jedno kolo, ale dlhé jazdy boli vždy veľmi dobré. No keď som jazdil s týmto autom — moja prvá dlhá jazda prišla v Austrálii —, nemal som vôbec rýchlosť a mám oveľa horší pocit ako kedykoľvek predtým," opisoval svoje problémy Krakovčan. "Proste nemám grip. V kvalifikácii sa mi asi niečo podarilo, pretože grip bol oveľa lepší, ale nedokážem robiť také veci, aké robia chlapci predo mnou, alebo aké robí George. Je to veľmi zvláštne. Skúsil som naozaj všetko, ale keď nemáte grip, nie je to vôbec zábavné."

Robert Kubica
Twitter/Williams

Kubicov kvalifikačný výkon bol už oveľa lepší, na Russella stratil len tri stotiny, no preteky dopadli hrozne. Priemer jeho desiatich najrýchlejších kôl bol o celú sekundu horší ako priemer Russellových.

"Vyzerá to tak, že vždy, keď je menej gripu, alebo sú len chladnejšie pneumatiky, tak s autom nedokážem jazdiť. Minulý rok to tak určite nebolo," podotýka pilot Williamsu. "Na konci sezóny som hovoril, že sa musím zlepšiť na jedno kolo, ale o jednu vec som nemal žiadne obavy: o moje pretekové tempo. V skutočnosti to bola moja prednosť, ale teraz to tempo nemám."

"Nehovorím, že je to len o aute, ale niečo tu musíme pochopiť. Mám veľmi slabú trakciu, no George po brífingu povedal, že jeho trakcia nebola taká zlá. Ako som povedal, nie je to len auto, sú v tom aj iné premenné," uvedomuje si Kubica. "Pred desiatimi rokmi by som na to viac zatlačil. Teraz by som asi spravil tri či štyri rýchlejšie kolá a potom asi skončil v štrku so zničenými pneumatikami. Mám pocit, že s tým neviem nič spraviť. Skúsil som veľa vecí."

Russellovi sa darí o čosi viac, za ostatnými sa držal aspoň v úvode pretekov. "Ale keď sa všetko upokojilo, vzdialenosti sa zväčšili a pre mňa to boli dosť osamelé preteky." Hoci chcel zastaviť len raz a vďaka stratégii sa dostať bližšie ku konkurencii, gumy mu to nedovolil. "Pneumatiky úplne vypadli z okna. Skúsil som ich ešte prebrať, ale už sa tam nevrátili. Dôsledkom bolo to, že som spomaľoval a spomaľoval, pneumatiky chladli a chladli. Pred koncom sme museli zastaviť druhýkrát."

Russell vyrazil na trať za Kubicom, no s čerstvými pneumatikami sa od neho odtrhol na vzdialenosť šestnástich sekúnd. "Vieme, akú máme rýchlosť a sme realistami. Rozdiel je taký veľký, akoby som stál."

Najnovšie z kategórie: George Russell

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk